העיר שלה? הפועל חיפה רוצה להוכיח למכבי אחרת

לקראת המשחק- המפתח של הירוקים לניצחון, הנשק הקטלני של האדומים וההבדל הגדול בין ממן לקאיו. וגם, מה האגף הימני של מכבי חיפה עושה הכי טוב בליגה, האקס הירוק שלוהט העונה ומשחק הלחץ שלא עובד לגיא לוזון. כל זאת ועוד בכתבה המלאה

הפועל חיפה (2) vs מכבי חיפה (8) 

סטטיסטיקה- ליגת העל, עונת 2017/18, מחזורים 1-11.  

להתחיל חזק. מכבי חיפה היא אחת מבין שלוש קבוצות הליגה שטרם מצאו העונה את הרשת במהלך רבע השעה הראשונה של המשחק. אין ספק כי שער מהיר בשביל קבוצה שנתקלת לרוב בהגנה צפופה ומעובה, יכול להפוך את המשחק לפשוט יותר ולהיות המפתח לניצחון.

האם הירוקים יצליחו לעשות זאת דווקא בדרבי? על פי הסטטיסטיקה של היריבה הערב זאת בהחלט הזדמנות. 8 מתוך 10 השערים שספגה עד כה הפועל חיפה, נכבשו במהלך המחציות הראשונות. אין אף קבוצה שספגה יותר ממנה במהלך הדקות 0 עד 15 (2) ורק הפועל עכו ספגה יותר ממנה במהלך 45 הדקות הראשונות.

לעומת זאת, אם במכבי חיפה חושבים להכריע את הדרבי בדקות הסיום, שיחשיבו שוב. הפועל חיפה היא הקבוצה היחידה בליגה שטרם ספגה במהלך רבע השעה האחרונה של המשחק.

בתוך הרחבה. הפועל חיפה סופגת את שעריה מהמרחק הקטן ביותר העונה (5.5 מטרים בממוצע). נתון זה יכול להעיד על משחק הגנה נסוג, שמאפשר ליריבה להגיע עם הכדור לתוך הרחבה. שני השערים שספגו בשבוע שעבר ממכבי ת"א, היו הראשונים העונה של האדומים מחוץ לרחבת ה- 16 שלהם.

מנגד, מכבי חיפה כבשה את כל 14 השערים שלה מתוך הרחבה של היריבה, כאשר רק שלוש קבוצות כבשו ממרחק קטן יותר ממנה בממוצע. שיטת משחק או חוסר בשחקנים עם יכולת בעיטה?

ואם כבר רחבה, השחקן שכבש את מספר השערים הגדול בליגה מתוך ה- 16, הוא לא אחר מאלון תורג'מן, לאקס הירוק שבעה שערים כאלה.

התקפות מתפרצות ומסוכנות. הפועל חיפה אוהבת התקפות מעבר ובצוותא עם מכבי נתניה, כבשו האדומים הכי הרבה שערים העונה בצורה הזו (9). מנגד, קבוצתו של גיא לוזון סובלת העונה לא מעט מהתקפות מתפרצות, עם 7 ספיגות עד כה. ככה זה כשאתה לא כובש מוקדם, נכנס ללחץ ושולח הרבה שחקנים קדימה להציל את המולדת. 

חוסר שקט או חוסר מזל? מכבי חיפה מאיימת על השער 14.5 פעמים בממוצע למשחק, מתוכם 45% אל המסגרת (6.5). מנגד, הפועל חיפה מאיימת 13.3 פעמים בממוצע למשחק ב- 36% דיוק למסגרת. אז איך תסבירו את זה שקבוצתו של ניר קלינגר כבשה עד כה שבעה שערים יותר מזאת של גיא לוזון?

איכות המצבים? מבין קבוצות הליגה, מכבי חיפה היא זאת שבועטת לשער הכי הרבה פעמים מתוך רחבת ה- 16 של היריבה בממוצע למשחק (8.4). אז חוסר שקט או חוסר מזל?

בשביל לקבל תמונה מעט יותר רחבה, בדקנו מיהו השחקן שרשם את מספר האיומים הגדול ביותר העונה בשני הצדדים ומה יצא מזה. האם אפשר להגיד שכל שחקן מייצג את העונה של קבוצתו עד כה?

מתקשה בחילוצים. לגיטימי שקבוצה שאחוז ההחזקה שלה בכדור נמוך (הפועל חיפה עם 44% במשחק), תחלץ יותר כדורים מקבוצה שאחוז ההחזקה שלה גבוה (מכבי חיפה עם 54% במשחק). לכן, זה שהפועל חיפה מחלצת שמונה כדורים יותר ממכבי חיפה בממוצע למשחק בכלל לא מפתיע.

אבל אם נוציא את הפועל חיפה מהמשוואה, הירוקים יכולים להיות מרוצים ממספר חילוצי הכדור שלהם בממוצע למשחק (49)? ממש לא. מכבי חיפה מדורגת אחרונה בליגה בפרמטר החילוצים, כאשר מכבי ת"א, הפועל ב"ש ומכבי נתניה, שמחזיקות בכדור זמן רב יותר מהירוקים במשחק, טובות ממנה.

אצל מכבי חיפה, מספר חילוצי הכדור מעיד על חוסר היכולת של הקבוצה לעשות משחק לחץ ראוי. נקודת האור? דווקא במשחק הליגה האחרון שלהם, ראינו את הירוקים מפעילים לחץ רב על מכבי נתניה במהלך המחצית השנייה, מה שבסופו של דבר גם הוליד את שער השוויון.     

בתמונה: 20 השחקנים שחילוצי הכי הרבה כדורים ב-11 המחזורים הראשונים של העונה. שלושה נציגים להפועל, אחד בלבד למכבי.

האגף החזק. שתי החיפאיות מעדיפות לבנות את ההתקפות שלהן דרך האגף הימני. בעוד שהאדומים בונים 30 התקפות בממוצע למשחק דרך אגף זה, הירוקים מתקיפים משם 31 פעמים במשחק.

אז איפה ההבדל בין השתיים? 13% מההתקפות של הירוקים מצד ימין מסתיימות עם בעיטה לעבר השער (האחוז הגבוה בליגה). אצל הפועל חיפה, דווקא ההתקפות שנבנות דרך הצד השמאלי מוכיחות עצמן יותר.

ארנסט מאבוקה, המגן הימני של הירוקים, הוא סגן מלך הבישולים של הקבוצה בצוותא עם סינטהיו סלליך (3 בישולים כ"א). בנוסף, מאבוקה הוא השחקן שרשם הכי הרבה ניסיונות הגבהה במסגרת הליגה העונה (69). מנגד, סגן מלך הבישולים של הפועל חיפה הוא שמאול שיימן, המגן השמאלי של הקבוצה (3 בישולים).

מסירות מפתח. למרות שמכבי חיפה מוסרת 107 פעמים יותר מהפועל חיפה בממוצע למשחק, האדומים מחלקים שתי מסירות מפתח יותר מהירוקים (15 לעומת 13 בממוצע למשחק). שני השחקנים שחילקו העונה הכי הרבה מסירות מפתח מדויקות בשתי הקבוצות, הם חנן ממן (שני בליגה) וגילי ורמוט (תשיעי בליגה).

יכול להיות שאלו הם גם שני שחקני המפתח בהתמודדות הערב?   

מאת : שון שמילוביץ

הועלה ב : 4/12/2017

בטוח יעניין אותך גם

לקראת הקלאסיקו: המגמות של מכבי חיפה ומכבי ת"א
מדוע הירוקים סופגים הכי הרבה ממתפרצות, מהי ההשפעה הבולטת ביותר של קרויף ומה גרם לקאיו וקיארטנסון לשוב לחיים. וגם, מסקנות מהמפגש הקודם בין השתיים
הבדלים בגישה: על השוני בין הפועל ב"ש להפועל חיפה
וגם, איך שתי הקבוצות מתפקדות במאני טיים, ממי וממה האלופה צריכה להיזהר והאם נמצא היורש של מאור מליקסון? לקראת המשחק
הקרב על האמצע: מכבי ת"א נגד מכבי נתניה
לקראת המשחק - בשונה משאר קבוצות הליגה, מכבי ת"א ונתניה הכי מסוכנות כאשר הן תוקפות דרך האמצע. בנוסף, סוג ההתקפה המועדף עליהן זהה, כמו גם הבעיות שלהן העונה. והאם יש למכבי ת"א מה ללמוד מנתניה בכל הקשור למשחק מסירות?
הגנה נגד התקפה: הפועל חיפה נגד בית"ר ירושלים בקרב צמרת לוהט
לקראת המשחק - הסוד ההגנתי של האדומים, הנשק הקטלני של הצהובים ומיהם שחקני המפתח. כשההגנה והההתקפה הטובות ביותר נפגשות
דומיננטית אך לא דורסנית
מה מכבי ת"א צריכה לשפר כדי להפוך מדומיננטית לדורסנית, מיהו שחקן המפתח שלה והאם סכנין זנחה את שיטת המשחק שאפיינה אותה תחת אבוקסיס? וגם, ראש בראש בין קשרי העתיד של הכדורגל הישראלי
ציפינו ליותר: הפועל ב"ש מחכה למכבי חיפה ומאור בוזגלו
לקראת המשחק: היכן מתבטא הפער המנטלי בין שתי הקבוצות, מדוע ההפסד של ב"ש במחזור הקודם הזכיר את פתיחת העונה שלה, ומהו הכלי שחסר למכבי חיפה בשנתיים האחרונות. וגם, השוואה סטטיסטית בין המנוע של האלופה לרועי קהת והמספרים המביכים מאחורי הקאמבק של מאור בוזגלו

תגובות