העיר שלה? הפועל חיפה רוצה להוכיח למכבי אחרת

לקראת המשחק- המפתח של הירוקים לניצחון, הנשק הקטלני של האדומים וההבדל הגדול בין ממן לקאיו. וגם, מה האגף הימני של מכבי חיפה עושה הכי טוב בליגה, האקס הירוק שלוהט העונה ומשחק הלחץ שלא עובד לגיא לוזון. כל זאת ועוד בכתבה המלאה

הפועל חיפה (2) vs מכבי חיפה (8) 

סטטיסטיקה- ליגת העל, עונת 2017/18, מחזורים 1-11.  

להתחיל חזק. מכבי חיפה היא אחת מבין שלוש קבוצות הליגה שטרם מצאו העונה את הרשת במהלך רבע השעה הראשונה של המשחק. אין ספק כי שער מהיר בשביל קבוצה שנתקלת לרוב בהגנה צפופה ומעובה, יכול להפוך את המשחק לפשוט יותר ולהיות המפתח לניצחון.

האם הירוקים יצליחו לעשות זאת דווקא בדרבי? על פי הסטטיסטיקה של היריבה הערב זאת בהחלט הזדמנות. 8 מתוך 10 השערים שספגה עד כה הפועל חיפה, נכבשו במהלך המחציות הראשונות. אין אף קבוצה שספגה יותר ממנה במהלך הדקות 0 עד 15 (2) ורק הפועל עכו ספגה יותר ממנה במהלך 45 הדקות הראשונות.

לעומת זאת, אם במכבי חיפה חושבים להכריע את הדרבי בדקות הסיום, שיחשיבו שוב. הפועל חיפה היא הקבוצה היחידה בליגה שטרם ספגה במהלך רבע השעה האחרונה של המשחק.

בתוך הרחבה. הפועל חיפה סופגת את שעריה מהמרחק הקטן ביותר העונה (5.5 מטרים בממוצע). נתון זה יכול להעיד על משחק הגנה נסוג, שמאפשר ליריבה להגיע עם הכדור לתוך הרחבה. שני השערים שספגו בשבוע שעבר ממכבי ת"א, היו הראשונים העונה של האדומים מחוץ לרחבת ה- 16 שלהם.

מנגד, מכבי חיפה כבשה את כל 14 השערים שלה מתוך הרחבה של היריבה, כאשר רק שלוש קבוצות כבשו ממרחק קטן יותר ממנה בממוצע. שיטת משחק או חוסר בשחקנים עם יכולת בעיטה?

ואם כבר רחבה, השחקן שכבש את מספר השערים הגדול בליגה מתוך ה- 16, הוא לא אחר מאלון תורג'מן, לאקס הירוק שבעה שערים כאלה.

התקפות מתפרצות ומסוכנות. הפועל חיפה אוהבת התקפות מעבר ובצוותא עם מכבי נתניה, כבשו האדומים הכי הרבה שערים העונה בצורה הזו (9). מנגד, קבוצתו של גיא לוזון סובלת העונה לא מעט מהתקפות מתפרצות, עם 7 ספיגות עד כה. ככה זה כשאתה לא כובש מוקדם, נכנס ללחץ ושולח הרבה שחקנים קדימה להציל את המולדת. 

חוסר שקט או חוסר מזל? מכבי חיפה מאיימת על השער 14.5 פעמים בממוצע למשחק, מתוכם 45% אל המסגרת (6.5). מנגד, הפועל חיפה מאיימת 13.3 פעמים בממוצע למשחק ב- 36% דיוק למסגרת. אז איך תסבירו את זה שקבוצתו של ניר קלינגר כבשה עד כה שבעה שערים יותר מזאת של גיא לוזון?

איכות המצבים? מבין קבוצות הליגה, מכבי חיפה היא זאת שבועטת לשער הכי הרבה פעמים מתוך רחבת ה- 16 של היריבה בממוצע למשחק (8.4). אז חוסר שקט או חוסר מזל?

בשביל לקבל תמונה מעט יותר רחבה, בדקנו מיהו השחקן שרשם את מספר האיומים הגדול ביותר העונה בשני הצדדים ומה יצא מזה. האם אפשר להגיד שכל שחקן מייצג את העונה של קבוצתו עד כה?

מתקשה בחילוצים. לגיטימי שקבוצה שאחוז ההחזקה שלה בכדור נמוך (הפועל חיפה עם 44% במשחק), תחלץ יותר כדורים מקבוצה שאחוז ההחזקה שלה גבוה (מכבי חיפה עם 54% במשחק). לכן, זה שהפועל חיפה מחלצת שמונה כדורים יותר ממכבי חיפה בממוצע למשחק בכלל לא מפתיע.

אבל אם נוציא את הפועל חיפה מהמשוואה, הירוקים יכולים להיות מרוצים ממספר חילוצי הכדור שלהם בממוצע למשחק (49)? ממש לא. מכבי חיפה מדורגת אחרונה בליגה בפרמטר החילוצים, כאשר מכבי ת"א, הפועל ב"ש ומכבי נתניה, שמחזיקות בכדור זמן רב יותר מהירוקים במשחק, טובות ממנה.

אצל מכבי חיפה, מספר חילוצי הכדור מעיד על חוסר היכולת של הקבוצה לעשות משחק לחץ ראוי. נקודת האור? דווקא במשחק הליגה האחרון שלהם, ראינו את הירוקים מפעילים לחץ רב על מכבי נתניה במהלך המחצית השנייה, מה שבסופו של דבר גם הוליד את שער השוויון.     

בתמונה: 20 השחקנים שחילוצי הכי הרבה כדורים ב-11 המחזורים הראשונים של העונה. שלושה נציגים להפועל, אחד בלבד למכבי.

האגף החזק. שתי החיפאיות מעדיפות לבנות את ההתקפות שלהן דרך האגף הימני. בעוד שהאדומים בונים 30 התקפות בממוצע למשחק דרך אגף זה, הירוקים מתקיפים משם 31 פעמים במשחק.

אז איפה ההבדל בין השתיים? 13% מההתקפות של הירוקים מצד ימין מסתיימות עם בעיטה לעבר השער (האחוז הגבוה בליגה). אצל הפועל חיפה, דווקא ההתקפות שנבנות דרך הצד השמאלי מוכיחות עצמן יותר.

ארנסט מאבוקה, המגן הימני של הירוקים, הוא סגן מלך הבישולים של הקבוצה בצוותא עם סינטהיו סלליך (3 בישולים כ"א). בנוסף, מאבוקה הוא השחקן שרשם הכי הרבה ניסיונות הגבהה במסגרת הליגה העונה (69). מנגד, סגן מלך הבישולים של הפועל חיפה הוא שמאול שיימן, המגן השמאלי של הקבוצה (3 בישולים).

מסירות מפתח. למרות שמכבי חיפה מוסרת 107 פעמים יותר מהפועל חיפה בממוצע למשחק, האדומים מחלקים שתי מסירות מפתח יותר מהירוקים (15 לעומת 13 בממוצע למשחק). שני השחקנים שחילקו העונה הכי הרבה מסירות מפתח מדויקות בשתי הקבוצות, הם חנן ממן (שני בליגה) וגילי ורמוט (תשיעי בליגה).

יכול להיות שאלו הם גם שני שחקני המפתח בהתמודדות הערב?   

מאת : שון שמילוביץ

הועלה ב : 4/12/2017

בטוח יעניין אותך גם

התעורר בזמן
הוא מוצא את הרשת כל 4.25 איומים בממוצע, מצליח ב- 75% מניסיונות הדריבל ומנצח ב- 50% ממאבקי הגובה. האם הוא שובר השוויון של הפועל באר שבע במאבק האליפות?
זה לא הגיל, זה התרגיל
מבין כל שחקני ליגת העל שרשמו מעל ל- 150 דקות משחק העונה, יוסי בניון מחזיק בממוצע הדקות הנמוך ביותר לכיבוש שער
המספרים הגרועים בקריירה
בפן ההתקפי, גל אלברמן כמעט לא מאיים על השער ומחלק מסירות מפתח. הגנתית, הוא מתקל באחוזי הצלחה נמוכים, מפסיד ב- 45% מהמאבקים ומחלץ מעט מאוד כדורים. צפו בנתונים של הקשר האחורי
עונה הבאה בצהוב-כחול?
שון גולדברג, אחד מהמצטיינים של בית"ר ירושלים נגד הפועל ב"ש (תיקל ב- 100% הצלחה וניצח ב- 70% מהמאבקים) , מחזיק עד כה העונה בנתונים סטטיסטיים מרשימים. צפו בפרופיל המלא של השחקן שמושאל ממכבי ת"א
GUESS WHO
מבין חמשת הקשרים שבחרנו להשוות (ריקן, באטוקיו, פרץ, גולסה ורודריגז), הוא זה ששיחק הכי הרבה דקות עד כה העונה. כאשר בחנו לעומק את הנתונים הסטטיסטים של כל החמישה, גילינו כי הוא זה שתורם הכי פחות בממוצע למשחק. יודעים במי מדובר?
עוגן הגנתי
כאשר הוא על המגרש (1329 דקות), בית"ר סופגת שער כל 83 דקות בממוצע. כשהוא לא (771 דקות), זה קורה לה כל 59 דקות. בנוסף, מבין שחקני ההגנה של הקבוצה הוא מחזיק בנתונים הסטטיסטים המרשימים ביותר. הוא מחלץ הכי הרבה כדורים בממוצע למשחק ורושם את אחוז הניצחונות הגבוה ביותר במאבקים. יש לנו תחושה שאתם דווקא תופתעו לגלות מיהו השחקן

תגובות