"שר ההגנה"

כל בלמי ליגת העל עמדו למבחן ולכולם היה סיכוי שווה לזכות בתואר "שר ההגנה", צפו בתוצאות.

על פי הסטטיסטיקה העונתית שלהם עד כה, הכנו עבורכם טבלה של 14 בלמים (מצטיין מכל קבוצה), ביניהם ערכנו תחרות שמשכללת את כל הפרמטרים העונתיים שלהם לניקוד סופי על פי השיטה שבחרנו. ראוי לציין שהפערים בין השחקנים היו קטנים והפרמטרים התחלקו בצורה יחסית שווה ויפה בין שחקני הליגה. היו שחקנים שהפתיעו לטובה וכאלה שפחות. היו גם כמה שחקנים מאכזבים וכאלה שהצדיקו את מעמדם.  

שיטת הניקוד-

בחרנו 8 פרמטרים שונים שרלוונטיים עבור תפקיד הבלם. התחלנו בתחרות פנימית בין הבלמים של כל קבוצה בנפרד. מכל קבוצה בליגת העל לקחנו את המצטיין וערכנו בין 14 המצטיינים תחרות נוספת-  מיהו הבלם המצטיין עד כה בליגת העל, על פי הסטטיסטיקה שלנו.  

הפרמטרים שנבחרו-

דקות משחק (7- 0.5 נק')

הצלחה במאבקים הגנתיים (14- 1 נק')

סיכולים (14- 1 נק')

הצלחה במאבקי גובה (14- 1 נק')

תיקולים (14- 1 נק')

מסירות מדוייקות (14- 1 נק')

איבודי כדור (14- 1 נק')

שערים (2 נק' בונוס)

ממוצע ל- 90 דקות.

6 מתוך 8 פרמטרים קיבלו משקל זהה, בעוד פרמטר "דקות משחק" קיבל משקל קטן בחצי משאר הפרמטרים, ופרמטר "שערים" הוגדר כבונוס.  

דוגמאות:

סיכולים- השחקן בעל ממוצע הסיכולים הגבוה ביותר למשחק קיבל 14 נקודות, ואילו השחקן בעל ממוצע הסיכולים הנמוך ביותר למשחק קיבל נקודה 1.  

מסירות מדוייקות- השחקן בעל אחוז הדיוק הגבוה ביותר קיבל 14 נקודות, ואילו השחקן בעל אחוז הדיוק הנמוך ביותר קיבל נקודה 1.

איבודי כדור- השחקן בעל ממוצע האיבודים הנמוך ביותר למשחק קיבל 14 נקודות, ואילו השחקן בעל אחוז האיבודים הגבוה ביותר קיבל נקודה 1.

שערים- שחקן שכבש עד כה העונה שני שערים קיבל בונוס של 4 נקודות.

1. טל בן חיים (מכבי ת"א)- לאחר שגבר על איתן טיבי ואיגור פיליפנקה בתחרות הפנימית, המשיך הבלם בן ה- 34 אל עבר הזכייה בתואר "שר ההגנה". על היכולת הגבוהה שמציג בן חיים העונה אין עוררין ואפשר להגיד שהתואר הולך אליו בצדק. בפרמטר "מאבקי גובה" קטף בן חיים את מירב הנקודות עם 77.7% הצלחה, כאשר גם בפרמטרים "מסירות מדוייקות", "איבודי כדור" ו"תיקולים" סיים בין ארבעת המקומות הראשונים.

2. מארק ואליינטה (מכבי חיפה)- אולי השחקן המפתיע ביותר בטבלה. מאז הגעתו של הבלם האיסלנדי, הולמאר איולפסון, איבד הבלם הספרדי בן ה- 30 את מקומו בהרכב הפותח של הירוקים, כאשר הוא מחכה לחיסור של אחד מהצמד קינן את איולפסון, על מנת לחזור ל- 11. לאחר שהביס את איולפסון וגבר על קינן בקרב צמוד, המשיך הספרדי להרשים בטבלה הכללית, כאשר הוא מאבד הכי מעט כדורים בממוצע למשחק (0.67) ובפרמטרים "תיקולים" ו"מאבקי גובה" תופס את הסגנות. גיא לוזון לתשומת ליבך.

3. חסוס רואדה (בית"ר ירושלים)- רואדה תפס את המקום השלישי בעיקר בזכות הבונוס שקיבל על חמשת השערים שכבש עד כה העונה. הבלם הספרדי בן ה- 30 ידוע בזכות הטכניקה הנפלאה שלו, כאשר ברקע אנו שומעים על מעבר צפוי של האחרון, לאפואל ניקוסיה מהאי השכן. ברוב הפרמטרים תפס רואדה מקום גבוה בצמרת, אך דורג בין שני המקומות האחרונים בפרמטרים "סיכולים" ו"תיקולים".

4. מיגל ויטור (הפועל ב"ש)- 1084 דקות עד כה של הפורטוגלי הספיקו להרשים אותנו ולתהות איך הצליחה אלונה ברקת להנחית בארצנו בלם בלבל כמו של מיגל ויטור. הבלם בן ה- 27 שהגיע הקיץ בהעברה חופשית מפאוק סלונקי לבירת הנגב, חווה פציעה שהשביתה אותו למשך מספר חודשים. למרות הפציעה ולאחר שגבר בקרב צמוד על שיר צדק הנפלא, תפס ויטור את המקום הרביעי והמכובד, בייחוד לאור העובדה שמיעט לשחק העונה. מבחינה סטטיסטית, הפורטוגלי קטף את מירב הנקודות בפרמטר "מסירות מדוייקות" עם 92.6% דיוק. גם בפרמטרים "מאבקים הגנתיים", "סיכולים" ו"איבודים", התמקם ויטור בין ששת המובילים.  

5. חאתם עבד אלחמיד (מ.ס אשדוד)- הבלם/ מגן ימני בן ה- 26 מוביל העונה את מרכז ההגנה של המועדון מעיר הנמל, כאשר בצוותא עם מכבי פ"ת, הם הקבוצה שספגה את מספר השערים הנמוך ביותר (27), להוציא את שתי המוליכות. הבלם שמושאל לאשדוד מגנט הבלגית, מעמיד העונה מספרים מרשימים ולא מן הנמנע שקבוצתו תרצה אותו חזרה לשורותיה בסיום העונה. אלחמיד ממוקם במקום השני בפרמטר "מאבקים הגנתיים" עם 36.2% הצלחה. בנוסף, גם בפרמטרים "סיכולים" ו"מאבקי גובה" ממוקם הבלם בחלק העליון.

6. ניסו קפילוטו (הפועל חיפה)- הבלם בן ה- 27 שומר כבר מספר שנים על יציבות ויכולת גבוה, כאשר גם השנה רושם מספרים נאים. בקבוצה הכי לא יציבה בליגה, נדמה שרק איש אחד יכול להתגאות ביכולת שלו לאורך זמן. גם בפרמטרים עצמם שמר קפילוטו על יציבות ותפס מקום באמצע ברוב הפרמטרים.

7. סארי פלאח (בני סכנין)- הבלם בן ה- 25 גבר בקרב הפנימי על חברו להגנה, אברהם פאס, ותפס את המקום השביעי הכללי. לאחר מספר תחנות שעבר בקריירה הלא ארוכה שלו, הגיע העונה פלאח לבני סכנין ונדמה שמצא בית חם. בפרמטר "סיכולים", קטף פלאח את המקום הראשון, עם 8.16 למשחק וגם בפרמטר "תיקולים" התמקם פלאח במקום השלישי והמכובד.

8. איציק כהן (הפועל כפ"ס)- הבלם בן ה- 33 שעבר 8 קבוצות שונות במהלך הקריירה, הגיע העונה להפועל כפ"ס והוא נקדות אור בעונה העגומה של הירוקים מהשרון. בפרמטרים "סיכולים", "תיקולים" ו"מאבקים הגנתיים" תפס כהן את אחד מששת המקומות הראשונים.   

9. אדי גוטליב (הפועל ת"א)- הבלם בן ה- 24 נחשב לפוטנציאל גדול ואף השתייך בעבר לסגל הנבחרת. את העונה הנוכחית ירצה גוטליב לשכוח, לאחר שנכנס להליך בוררות אורך ומתיש עם האדומים. גוטליב הפסיד חלק גדול מהעונה ורק לאחרונה של להרכב של מנחם קורצקי. גוטליב תפס את המקום התשיעי והמאכזב בטבלה הכללית, זאת לאחר שזכה במירב הנקודות בפרמטר "מאבקים הגנתיים" עם 43.7% הצלחה.   

10. טל כחילה (בני יהודה)- הבלם בן ה- 24 הגיע לכתומים בינואר האחרון, לאחר שהושאל אליה מבית"ר ירושלים. כחילה שלא זכה לקרדיט מבן שמעון העדיף ללכת ולשחק במקום אחר ונדמה שעשה את ההחלטה נכונה עבורו. ב- 1050 דקות ששיחק עד כה העונה גבר כחילה בקרב הפנימי על יובאנוביץ' ועזוז ותפס את המקום העשירי הכללי. כחילה התמקם במקום הראשון בפרמטר "תיקולים" עם 1.41 בממוצע למשחק.

11. דין מימוני (עירוני ק"ש)- הבלם בן ה- 26 תפס את המקום האחד עשר והמאכזב. מימוני עשה זאת לאחר שגבר בקרב הפנימי על קאסיו והזוהרוי, חבריו למרכז ההגנה, אך כנראה שהצפוניים לא ראויים למקום גבוה יותר העונה.

12. אליסון דוס סאנטוס (מכבי פ"ת)- הבלם בן ב- 26 הוא ההפתעה הגדולה ביותר וגם המאכזב ביותר מבין הבלמים שנבדקו. אליסון, שבימים אלה שמו נקשר עם מכבי חיפה שמגלה בו עניין לקראת העונה הבא, הגיע רק למקום ה- 12. אחוז דיוק נמוך במסירה, מספר איבודים רב ואחוז הצלחה נמוך במאבקי הגובה, אמרו את שלהם.

13. בן והבה (הפועל רעננה)- הבלם בן ה- 25 הגיע למקום האחד לפני אחרון, זאת בעקבות עונה לא מספיק טובה שלו ושל קבוצתו. ברוב הפרמטרים סיים הבלם באחד מהמקומות האחרונים, למעט פרמטר "מאבקי הגבוה" בו סיים במקום החמישי עם 70% הצלחה.

14. ברניסלב יובאנוביץ' (הפועל אשקלון)- הבלם הסרבי בן ה-31 רשם עד כה העונה 938 דקות, מה שלא הפריע לו לנצח את שאר הבלמים בקרב הפנימי. בקרב הכללי הדברים נראו אחרת והבלם של יובל נעים נועל את הרשימה, כאשר הוא בעל הניקוד הנמוך ביותר. ראוי לציין שבפרמטר "סיכולים" הגיע הסרבי למקום השני, מה שכאמור לא עזר לו להיחלץ מהמקום האחרון.     

מאת : שון שמילוביץ

הועלה ב : 15/4/2017

בטוח יעניין אותך גם

התעורר בזמן
הוא מוצא את הרשת כל 4.25 איומים בממוצע, מצליח ב- 75% מניסיונות הדריבל ומנצח ב- 50% ממאבקי הגובה. האם הוא שובר השוויון של הפועל באר שבע במאבק האליפות?
זה לא הגיל, זה התרגיל
מבין כל שחקני ליגת העל שרשמו מעל ל- 150 דקות משחק העונה, יוסי בניון מחזיק בממוצע הדקות הנמוך ביותר לכיבוש שער
המספרים הגרועים בקריירה
בפן ההתקפי, גל אלברמן כמעט לא מאיים על השער ומחלק מסירות מפתח. הגנתית, הוא מתקל באחוזי הצלחה נמוכים, מפסיד ב- 45% מהמאבקים ומחלץ מעט מאוד כדורים. צפו בנתונים של הקשר האחורי
עונה הבאה בצהוב-כחול?
שון גולדברג, אחד מהמצטיינים של בית"ר ירושלים נגד הפועל ב"ש (תיקל ב- 100% הצלחה וניצח ב- 70% מהמאבקים) , מחזיק עד כה העונה בנתונים סטטיסטיים מרשימים. צפו בפרופיל המלא של השחקן שמושאל ממכבי ת"א
GUESS WHO
מבין חמשת הקשרים שבחרנו להשוות (ריקן, באטוקיו, פרץ, גולסה ורודריגז), הוא זה ששיחק הכי הרבה דקות עד כה העונה. כאשר בחנו לעומק את הנתונים הסטטיסטים של כל החמישה, גילינו כי הוא זה שתורם הכי פחות בממוצע למשחק. יודעים במי מדובר?
עוגן הגנתי
כאשר הוא על המגרש (1329 דקות), בית"ר סופגת שער כל 83 דקות בממוצע. כשהוא לא (771 דקות), זה קורה לה כל 59 דקות. בנוסף, מבין שחקני ההגנה של הקבוצה הוא מחזיק בנתונים הסטטיסטים המרשימים ביותר. הוא מחלץ הכי הרבה כדורים בממוצע למשחק ורושם את אחוז הניצחונות הגבוה ביותר במאבקים. יש לנו תחושה שאתם דווקא תופתעו לגלות מיהו השחקן

תגובות