מבחן השליש

מסירה היא אחת מיסודות הכדורגל ואחד הדברים הראשונים שמלמדים ילד שפוגש את הכדור בפעם הראשונה. מסירה אפשר לבצע במספר דרכים שונות, שהפשוטה ביניהן היא שטוחה וקצרה. ככל שהמרחק בין השחקן המוסר לשחקן המקבל יגדל, אחוזי דיוק המסירה יקטנו.

אחוזי המסירות המדוייקות במשחק מושפעים ממספר משתנים-  עקרונות, דגשים ושיטות משחק, של שתי הקבוצות.  מה גורם לאחוז המסירות המדוייקות לרדת משמעותית בשליש המגרש האחרון?אחוז המסירות המדוייקות העונה בליגת ווינר (העל) הוא 81.2%, כאשר האחוז הגבוה ביותר שייך למכבי ת"א (86.8%) והנמוך ביותר להפועל אשקלון (76.5%).
לעומת זאת, אחוז המסירות המדוייקות בשליש המגרש האחרון נמוך משמעותית ועומד על 70.3%. בדומה לאחוז המסירות המדוייקות, גם בפרמטר זה מובילה מכבי ת"א עם 78.5% דיוק, בעוד שהפועל אשקלון נשארת שוב במקום האחרון עם 64.5% דיוק.

העונה, מספר המסירות של קבוצות ליגת העל בממוצע למשחק עומד על 383.8 לעומת 59.9 מסירות בשליש המגרש האחרון. 

הנתונים שלפנינו כלל לא מפתיעים. ראשית, כאשר הקבוצה בעלת השליטה בכדור מגיעה לשליש המגרש האחרון היא תנסה מסירות מסובכת ויצירתיות יותר על מנת ליצור הזדמנויות ולהביך את הגנת היריב. שנית כל, כאשר הכדור יגיע לשליש האחרון, הגנת היריב תלחץ חזק יותר, תהייה מרוכזת ותנסה להשיג את הכדור או להרחיקו מהאזור המסוכן. מה שיגרום ליותר סיכולים ואיבודי כדור, שייגרמו לאחוזי המסירות לרדת. 

לאחר בדיקה, גיליתי שתופעה זו מתקיימת בכל אירופה ושהמספרים פחות או יותר זהים בין הליגות השונות. לדוגמא- בליגה הספרדית העונה, אחוז המסירות המדוייקות בממוצע הוא 81.5%, בעוד אחוז המסירות המדוייקות בשליש האחרון הוא 70.4%. בליגה הגרמנית המספרים אפילו נמוכים יותר. אחוז המסירות המדוייקות העונה בגרמניה עומד על 80.2% ואילו אחוז המסירות המדוייקות בשליש האחרון עומד על 66.7%. ראוי לציין, למרות אחוזי דיוק נמוכים יותר בשליש האחרון, שתי הליגות שמוזכרות מעמידות העונה ממוצע שערים גבוה יותר למשחק מאשר מעמידה ליגת העל .

בתמונה שלפניכם- אחוזי המסירות המדוייקות בשליש המגרש האחרון של כל קבוצות ליגת העל, עונת 2016/17, עד מחזור 27 כולל. 

מאת : שון שמילוביץ

הועלה ב : 29/3/2017

בטוח יעניין אותך גם

התעורר בזמן
הוא מוצא את הרשת כל 4.25 איומים בממוצע, מצליח ב- 75% מניסיונות הדריבל ומנצח ב- 50% ממאבקי הגובה. האם הוא שובר השוויון של הפועל באר שבע במאבק האליפות?
זה לא הגיל, זה התרגיל
מבין כל שחקני ליגת העל שרשמו מעל ל- 150 דקות משחק העונה, יוסי בניון מחזיק בממוצע הדקות הנמוך ביותר לכיבוש שער
המספרים הגרועים בקריירה
בפן ההתקפי, גל אלברמן כמעט לא מאיים על השער ומחלק מסירות מפתח. הגנתית, הוא מתקל באחוזי הצלחה נמוכים, מפסיד ב- 45% מהמאבקים ומחלץ מעט מאוד כדורים. צפו בנתונים של הקשר האחורי
עונה הבאה בצהוב-כחול?
שון גולדברג, אחד מהמצטיינים של בית"ר ירושלים נגד הפועל ב"ש (תיקל ב- 100% הצלחה וניצח ב- 70% מהמאבקים) , מחזיק עד כה העונה בנתונים סטטיסטיים מרשימים. צפו בפרופיל המלא של השחקן שמושאל ממכבי ת"א
GUESS WHO
מבין חמשת הקשרים שבחרנו להשוות (ריקן, באטוקיו, פרץ, גולסה ורודריגז), הוא זה ששיחק הכי הרבה דקות עד כה העונה. כאשר בחנו לעומק את הנתונים הסטטיסטים של כל החמישה, גילינו כי הוא זה שתורם הכי פחות בממוצע למשחק. יודעים במי מדובר?
עוגן הגנתי
כאשר הוא על המגרש (1329 דקות), בית"ר סופגת שער כל 83 דקות בממוצע. כשהוא לא (771 דקות), זה קורה לה כל 59 דקות. בנוסף, מבין שחקני ההגנה של הקבוצה הוא מחזיק בנתונים הסטטיסטים המרשימים ביותר. הוא מחלץ הכי הרבה כדורים בממוצע למשחק ורושם את אחוז הניצחונות הגבוה ביותר במאבקים. יש לנו תחושה שאתם דווקא תופתעו לגלות מיהו השחקן

תגובות