ציפינו ליותר: הפועל ב"ש מחכה למכבי חיפה ומאור בוזגלו

לקראת המשחק: היכן מתבטא הפער המנטלי בין שתי הקבוצות, מדוע ההפסד של ב"ש במחזור הקודם הזכיר את פתיחת העונה שלה, ומהו הכלי שחסר למכבי חיפה בשנתיים האחרונות. וגם, השוואה סטטיסטית בין המנוע של האלופה לרועי קהת והמספרים המביכים מאחורי הקאמבק של מאור בוזגלו

הפועל באר שבע (3) vs מכבי חיפה (9)

מחצית הכוס הריקה. ערב המחזור ה- 15, החזיקה הפועל ב"ש בהפרש השערים השני בטיבו בליגת העל (12+). מנגד, העונה הביזיונית של מכבי חיפה באה לידי ביטוי גם כאשר בודקים את הפרש השערים שלה (2-). אם לפני פתיחת העונה, היו מספרים לכם שלאחר 14 מחזורים הירוקים יחזיקו בהפרש שלילי, סביר להניח שלא הייתם מאמינים.

שתי הקבוצות לא יכולות להתגאות במה שהן השיגו עד כה העונה במהלך 45 הדקות הראשונות של המשחק. בעוד שהאלופה כבשה שבעה שערים וספגה שישה (1+), מכבי חיפה כבשה חמישה וספגה חמישה (0).

ההבדלים בין שתי הקבוצות מתגלים כאשר רואים מה כל אחת מהן עשתה במחצית השנייה. בעוד שהאדומים מחזיקים בהפרש השערים הטוב בליגה בטווח הדקות הללו (19 כיבושים ו- 8 ספיגות= 11+), הירוקים שוב מובכים עם הפרש שערים שלילי (10 כיבושים ו- 12 ספיגות= 2-).

אגב, באר שבע גם מחזיקה בהפרש הטוב ביותר בליגה במהלך רבע השעה האחרונה (5+). מנגד, רק למכבי פ"ת ומ.ס אשדוד, הפרש שלילי משל מכבי חיפה בטווח זה (3-).

ראדי כמשל. בשונה מהפועל ב"ש, אחת הבעיות העונה (וגם בעונה שעברה) של מכבי חיפה היא היעדר איום ממרחק. בעוד שהאדומים כבשו שש פעמים מחוץ ל- 16 של היריבה, הירוקים עשו זאת רק פעם אחת (סלליך נגד מכבי נתניה). 

כבר מספר פעמים העונה שהפועל ב"ש נחלצה ממבוכה גדולה בזכות שער שכבשה ממרחק רב. מנגד, המרחק הממוצע שממנו כבשה מכבי חיפה את שעריה העונה הוא הנמוך ביותר בליגה (5.1 מטרים).האלופה מחזיקה במרחק ממוצע של 11.1 מטרים לכיבוש (רק שלוש קבוצות כבשו ממרחק גדול יותר ממנה).

וכאשר מדברים על שערים מחוץ לרחבה, מדברים בעצם על מהראן ראדי. מלך שערי הליגה בעונה שעברה מטווח זה (שבעה כיבושים) והאיום הגדול ביותר שיש לאלופה להציע במשחק לא מסודר. עד כה העונה, ראדי כבש שני שערים, שניהם...מחוץ לרחבה. פעם אחת בדקה ה- 94, בניצחון 0-1 על הפועל אשקלון, ופעם נוספת בניצחון 1-3 על מ.ס אשדוד, כאשר קבוצתו הייתה במצב של פיגור.

קהת כמשל. ראדי הוא הרבה מעבר לאיום ממרחק, הוא בעצם המנוע של הקבוצה. מבין שחקני הקבוצה, ראדי מדורג גבוה כמעט בכל קטגוריה העונה: הוא שני באיומים, שלישי במרחק כולל, שני במסירות, רביעי בתיקולים, שני בחילוצי כדור בחצי המגרש של היריבה ושלישי באיבודי כדור.   

במכבי חיפה, מי שאמור לספק את העובדה שעושה ראדי הוא רועי קהת. לכן, החלטנו לערוך השוואה סטטיסטית בין השניים. התשובות לפניכם. 

דה ז'ה וו. ההפסד למכבי נתניה, היה השני בלבד של הפועל ב"ש במסגרת ליגת העל העונה. אבל מה שקרה לאדומים באותו משחק, הזכיר מאוד את מה שגם קרה להם בפתיחת העונה. הקבוצה הגיעה למצבי הבקעה רבים וטובים, אך לא הייתה מספיק איכותית ומדויקות בסיומת.

זו מפת האיומים של ב"ש מהמשחק בשבוע שעבר נגד מכבי נתניה. 16 איומים, 4 בלבד למסגרת (25%)

בחמשת המחזורים הראשונים של העונה (השיגה 8 נקודות מתוך 15 אפשריות), כולל הגומלין נגד מאריבור (הפסד 0-1) והמשחק הראשון במסגרת שלב הבתים של הליגה האירופית (ניצחון 1-2 על לוגאנו), רשמה באר שבע את הממוצעים הבאים: 15.1 איומים למשחק ב- 29.4% דיוק למסגרת.

אחד מאותם חמשת המחזורים הראשונים של העונה היה מול מכבי חיפה. ככה נראתה מפת האיומים של ב"ש בסיבוב הקודם נגד הירוקים. 17 איומים, 4 בלבד למסגרת (23%)

מאז, הממוצע העונתי של האלופה במסגרת הליגה התאזן, וכעת הוא עומד על 15.1 איומים למשחק ב- 38% דיוק למסגרת (5.7).

*בשלושה מתוך ארבעת המשחקים האחרונים שלה בכל המסגרות, הפועל ב"ש לא הצליחה למצוא את הרשת. בשלושתם היא גם הפסידה.

*המשחק נגד מכבי נתניה, היה הראשון בו האלופה לא כבשה במסגרת הליגה העונה.  

מחלצת יותר, מאבדת פחות. הפועל ב"ש היא הקבוצה שמחזיקה בכדור הכי הרבה זמן העונה בממוצע למשחק (62%). מנגד, מכבי חיפה מדורגת במקום השלישי בליגה בפרמטר זה עם ממוצע של 57% החזקה ל- 90 דקות.    

מכבי חיפה (50) והפועל ב"ש (51), הן שתי הקבוצות שמחלצות הכי מעט כדורים העונה בממוצע למשחק. מכבי ת"א מדורגת במקום ה- 12 בליגה עם ממוצע של 52 חילוצים ל- 90 דקות. ככה זה שרוב הזמן הכדור נמצא ברגליים שלך.

אבל אם יוצאים מנקודת הנחה כזו, מכבי חיפה לא אמורה לחלץ יותר מהפועל ב"ש ומכבי ת"א? היא הרי מחזיקה בכדור 5% פחות מהאדומים בממוצע למשחק ו- 2% פחות מהצהובים. למרות זאת, הירוקים עדיין מדורגים אחרונים בליגה בפרמטר זה.

ומה בנוגע לאיבודים? גם הפעם, שלוש הקבוצות שמחזיקות בכדור הכי הרבה זמן נועלת את הטבלה. רק מכבי ת"א מאבדת פחות כדורים מאשר הפועל ב"ש בממוצע למשחק (57), בעוד שרק שתיהן מאבדות פחות ממכבי חיפה (59).

בלם או קשר? ואלו הם השחקנים שחילצו ואיבדו הכי הרבה פעמים בשתי הקבוצות עד כה העונה. בצד האדום- ג'ון אוגו (91 חילוצים) ואנתוני וואקמה (109 איבודים). בצד הירוק- אליסון דוס סנטוס (104 חילוצים) וסינטיהו סלליך (117 איבודים). 

שתי הקבוצות מוסרות העונה באחוז דיוק זהה (85%) ומדורגות במקום השני והשלישי בליגה בפרמטר זה, כאשר רק למכבי ת"א אחוז דיוק גבוה משלהן (86%). האדומים מוסרים 32 פעמים יותר בממוצע למשחק (544-576).

השחקן שמסר עד כה הכי הרבה פעמים בשורות האלופה הוא ג'ון אוגו (820), כאשר אליסון דוס סנטוס עשה זאת אצל הירוקים (794). האחד קשר, השני בלם. מה עדיף?

מתוך 576 המסירות שמחלקת הפועל ב"ש במשחק, 18 הן מסירות מפתח (50% דיוק). מנגד, מכבי חיפה מחלקת 13 מסירות מפתח (56% דיוק) מתוך 544 מסירות.

רק לשלושה שחקנים יש יותר מסירות מפתח מאשר למאור מליקסון (58 מסירות, 29 מדויקות). בצד הירוק, סינטיהו סלליך (18 בליגה) חילק הכי הרבה מסירות כאלה מבין שחקני הקבוצה (26 מסירות, 13 מדויקות).    

וישנו גם פרמטר אחד, בו שחקן של מכבי חיפה נמצא בראשות הטבלה - הגבהות. ארנסט מאבוקה הגביה פי שניים יותר כדורים מכל שחקן אחר העונה. עד כה, הקמרוני רשם 97 ניסיונות הגבהה, מתוכן רק 28 היו מדויקות (29%). הבא אחריו ברשימה הוא מאור קנדיל, מגנה הימני של בני יהודה, שהרים 46 פעמים, מתוכן דייק ב- 16 (35%).  

מכבי חיפה היא מלכת ההגבהות של הליגה. הקבוצה מגביהה 19 פעמים בממוצע למשחק ב- 28% דיוק. הפועל ב"ש מדורגת שנייה בפרמטר זה עם 17 ניסיונות למשחק ב- 25% דיוק.

מאבוקה, מנקודות האור של הירוקים העונה,  הוא סגן מלך הבישולים של הקבוצה במסגרת הליגה (3). אגב, הבישול הראשון של מאבוקה במסגרת ליגת העל, נרשם במפגש הקודם בין מכבי חיפה להפועל ב"ש. אז המגן מצא את ראשו של רוקאביצה, שכבש את השער הראשון במשחק.

זו מפת ההגבהות של מאבוקה מהמשחק בסיבוב הקודם. 5 הגבהות, 2 מדויקות. (עיגול ירוק- בישול, לבן- מדויקות)

הילד עוד לא ענק. ואיך אפשר בלי מאור בוזגלו, שיחזור הערב לטרנר. הקשר עדיין מנסה להיפטר מהחלודה שצבר, ככה שלערוך השוואה בין בוזגלו האדום לזה הירוק תהייה לא הוגנת ונכונה. למרות זאת, אי אפשר להגיד שלא ציפינו ליותר מאחד השחקנים המובילים בליגת העל בשנים האחרונות.

מאז ששב למגרשים, רשם בוזגלו ארבע הופעות במסגרת הליגה, בהן השיג אפס שערים או בישולים ואחוזי דיוק והצלחה מביכים במספר פרמטרים שונים.

סטטיסטיקות נועדו להישבר. לסיום, רק נניח פה כמה עובדות. הפועל ב"ש כבר סופרת 40 משחקי בית רצופים ללא הפסד במסגרת ליגת העל (הרצף הארוך ביותר בהיסטוריה של הליגה). האלופה כבר הפסידה באצטדיון טוטו - טרנר במסגרת הגביע, גביע הטוטו והליגה האירופית, אך היא טרם הפסידה במבצר שלה משחק ליגה. מנגד, מכבי חיפה טרם ניצחה העונה מחוץ לביתה.    

  

סטטיסטיקה- ליגת העל, עונת 2017/18, מחזורים 1-14 

מאת : שון שמילוביץ

הועלה ב : 25/12/2017

בטוח יעניין אותך גם

התעורר בזמן
הוא מוצא את הרשת כל 4.25 איומים בממוצע, מצליח ב- 75% מניסיונות הדריבל ומנצח ב- 50% ממאבקי הגובה. האם הוא שובר השוויון של הפועל באר שבע במאבק האליפות?
זה לא הגיל, זה התרגיל
מבין כל שחקני ליגת העל שרשמו מעל ל- 150 דקות משחק העונה, יוסי בניון מחזיק בממוצע הדקות הנמוך ביותר לכיבוש שער
המספרים הגרועים בקריירה
בפן ההתקפי, גל אלברמן כמעט לא מאיים על השער ומחלק מסירות מפתח. הגנתית, הוא מתקל באחוזי הצלחה נמוכים, מפסיד ב- 45% מהמאבקים ומחלץ מעט מאוד כדורים. צפו בנתונים של הקשר האחורי
עונה הבאה בצהוב-כחול?
שון גולדברג, אחד מהמצטיינים של בית"ר ירושלים נגד הפועל ב"ש (תיקל ב- 100% הצלחה וניצח ב- 70% מהמאבקים) , מחזיק עד כה העונה בנתונים סטטיסטיים מרשימים. צפו בפרופיל המלא של השחקן שמושאל ממכבי ת"א
GUESS WHO
מבין חמשת הקשרים שבחרנו להשוות (ריקן, באטוקיו, פרץ, גולסה ורודריגז), הוא זה ששיחק הכי הרבה דקות עד כה העונה. כאשר בחנו לעומק את הנתונים הסטטיסטים של כל החמישה, גילינו כי הוא זה שתורם הכי פחות בממוצע למשחק. יודעים במי מדובר?
עוגן הגנתי
כאשר הוא על המגרש (1329 דקות), בית"ר סופגת שער כל 83 דקות בממוצע. כשהוא לא (771 דקות), זה קורה לה כל 59 דקות. בנוסף, מבין שחקני ההגנה של הקבוצה הוא מחזיק בנתונים הסטטיסטים המרשימים ביותר. הוא מחלץ הכי הרבה כדורים בממוצע למשחק ורושם את אחוז הניצחונות הגבוה ביותר במאבקים. יש לנו תחושה שאתם דווקא תופתעו לגלות מיהו השחקן

תגובות