לקראת הקלאסיקו: המגמות של מכבי חיפה ומכבי ת"א

מדוע הירוקים סופגים הכי הרבה ממתפרצות, מהי ההשפעה הבולטת ביותר של קרויף ומה גרם לקאיו וקיארטנסון לשוב לחיים. וגם, מסקנות מהמפגש הקודם בין השתיים

מכבי חיפה (10) נגד מכבי תל אביב (4)

דבר גורר דבר: 

מכבי חיפה היא הקבוצה הגרועה ביותר בליגת העל בין הדקות 0-15. הירוקים נותרו היחידים העונה שטרם כבשו שער זכות במהלך רבע השעה הראשונה של המשחק, כאשר שער עצמי הם דווקא כן כבשו (דוס סנטוס נגד הפועל ב"ש).

מנגד, הירוקים כבר ספגו שלושה שערים בטווח הדקות הזה (רק בית"ר ספגה יותר מהם ערב המחזור ה- 18). שלושת השערים שספגו, נכבשו בשלושה משחקים שונים. בשניים מתוך השלושה הירוקים כלל לא הצליחו לכבוש, כאשר סך הכל הם השיגו רק נקודה אחת ממשחקים אלו (2-2 נגד מכבי פ"ת).

בחישוב פשוט, הפרש השערים של מכבי חיפה ברבע השעה הראשונה עומד על 3- (המאזן הגרוע ביותר בליגה).

מה הנתון הזה גורר? התבססות של היריבה על משחק מעבר. 

לא סתם מכבי חיפה היא הקבוצה שספגה את אחוז השערים הגדול ביותר מהתקפות מעבר (67%). זה קורה לה בעיקר בגלל פתיחת המשחק החלשה שלה. מתוך 15 שערי השדה שספגו הירוקים העונה, עשרה נכבשו בדרך זו.

אגב, אומנם מכבי תל אביב לא כבשה עד כה הרבה שערים בהתקפות מתפרצות (פשוט לא נותנים לה לייצר הרבה), אך מתי שהיא כן יוצאת לאחת כזו היא בין המסוכנות שיש בליגה. 18% מהתקפות המעבר של הצהובים הסתיימו עם איום לעבר השער (רק לנתניה אחוז גבוה יותר).

נותן בראש: 

נתון סטטיסטי מעניין אצל מכבי תל אביב, הוא כיצד הקבוצה פותחת את המחצית השנייה. אם בוחנים את הדקות 45 עד 60 של הצהובים, מגלים כי ג'ורדי קרויף עושה כנראה עבודה מצוינות במהלך ההפסקה. הפרש השערים של הקבוצה בטווח זה עומד על 5+ (ההפרש הגבוה בליגה), כאשר שחקניו של קרויף כבשו שבעה שערים (הכי הרבה) וספגו שניים בלבד (רק ק"ש ספגה פחות).

התעוררו בזמן?

לזכותו של קאיו אלבס המאכזב, ייאמר כי רק בשבוע שעבר במשחק נגד הפועל רעננה, זאת הייתה הפעם הראשונה מאז שהגיע לארץ, בה הוא פתח את המשחק בעמדת הקשר ההתקפי. הברזילאי אכן הראה ניצוצות וסיים את המחזור כשחקן המאיים ביותר לעבר השער והמסגרת (בצוותא עם וידאר שעל ההתעוררות שלו נרחיב מיד).

נגד הקבוצה מהשרון, קאיו רשם שישה איומים לעבר השער, מתוכם ארבעה מצאו את המסגרת. הממוצע העונתי שלו עד כה, עומד על 4.6 איומים בממוצע ל- 90 דקות, מתוכם 1.5 לעבר המסגרת (כשחקן כנף לרוב). עכשיו תבינו לבד השינוי. באופן כללי, כל הסיפור הזה של קאיו מזכיר את מה שקרה לאוסקר סקאריונה במכבי ת"א. גם הארגנטינאי הגיע כשחקן מוכשר ומוכח עם המון ציפיות, אך בגלל הצבה לא נכונה הוא התפספס.

וזאת מפת האיומים של קאיו נגד רעננה: מפה מרשימה לתפקיד הקשר ההתקפי.     

ועכשיו למתעורר בצהוב, וידאר קיארטנסון. החלוץ האיסלנדי כבש חמישה שערים בארבעת המשחקים האחרונים שלו בכל המסגרות, זאת לאחר שלא מצא את הרשת במשך כחודשיים.

כפי שציינו קודם לכן, וידאר סיים את המחזור ה- 17 בליגת העל כמאיים הבולט לעבר השער (6) והמסגרת (4) עם מספרים זהים לאלו שרשם הברזילאי של מכבי חיפה. ראוי לציין, שביחס לממוצע העונתי שרשם קיארטנסון עד כה זה בהחלט שדרוג גדול (3 איומים מתוכם 1.5 למסגרת בממוצע ל- 90 דקות).  

החזרה של אלי דסה מפציעה עשתה רק טוב לאיסלנדי. מתוך חמשת השערים האחרונים שכבש החלוץ, שניים הגיעו מבישולים של המגן הימני ושניים נוספים מרגליו של חוסה רודריגז.

תראו את מפת האיומים של קיארטנסון נגד מכבי נתניה: אם גם הערב הוא יגיע לכל כך הרבה מצבי הבקעה טובים, סביר להניח שזה יהיה משחקו החמישי ברציפות בו הוא מוצא את הרשת.

מחוץ לקופסא:

מכבי חיפה כבשה את מספר השערים הנמוך ביותר העונה מחוץ לרחבה מבין קבוצות הליגה (1). מנגד, מכבי תל אביב כבר מצאה את הרשת שמונה פעמים מטווח זה (הכי הרבה ערב המחזור ה- 18).

המרחק הממוצע ממנו הירוקים כבשו את השערים שלהם עד כה הוא הקטן בליגה (4.9 מטרים). הצהובים מחזיקים במרחק ממוצע של 11.5 מטרים לכיבוש שער (השלישי בגודלו).

בחזרה למפגש הקודם:

בצוותא עם הפועל ב"ש והפועל אשקלון, מכבי חיפה ות"א הן הקבוצות שמחלצות הכי מעט כדורים בממוצע למשחק (52). נתון הגיוני, נוכח העובדה שהכדור נמצא רוב הזמן בשליטתן של שלוש מתוך ארבע הקבוצות שהזכרנו. אצל אשקלון זה נתון בהחלט לא מובן.

אחד הדברים שהפתיעו אותנו במפגש הקודם בין הצהובים לירוקים, היה מפת החילוצים של מכבי חיפה מהמשחק. כזכור, טל בן חיים הבלם הורחק באדום ישיר על סף השריקה למחצית הראשונה, כך שצופה ממכבי חיפה להתנפל על הצהובים מת"א לאורך 45 הדקות שנותרו להתמודדות.

בפועל, מכבי חיפה פשוט לא הייתה מסוגלת ללחוץ, היא אפשרה לצהובים להניע את הכדור בשלווה וסיימה את המשחק עם 44 חילוצי כדור בלבד. כאשר חילקנו את המגרש לשלושה חלקים, גילינו כי רק 12 חילוצים בוצעו בשליש האמצע ועוד שלושה בשליש העליון. סך הכל היו לירוקים תשעה חילוצים בחצי המגרש של מכבי ת"א.  

זו הייתה מפת החילוצים של הירוקים מהמפגש הקודם:   

גם במשחק הליגה האחרון של מכבי ת"א, בלמה של היריבה הורחק באדום ישיר (זה קרה אומנם בדקה העשירית אבל עדיין דוגמא טובה). בשונה מהירוקים, הצהובים כן התנפלו על מכבי נתניה שסיימה את המשחק עם שלושה איומים לעבר השער ואפס למסגרת (מכבי ת"א סיימה את אותו משחק נגד מכבי חיפה עם 22 איומים וארבעה למסגרת). קבוצתו של קרויף חילצה 60 כדורים במהלך המשחק, מתוכם 29 נרשמו בשליש האמצעי של המגרש וארבעה נוספים בשליש העליון. סה"כ היו לצהובים 14 חילוצים בחצי המגרש של נתניה.

זו הייתה מפת החילוצים של מכבי ת"א נגד מכבי נתניה:

בשבועות האחרונים, שיפרה מכבי ת"א את הנעת הכדור שלה, וכעת היא הקבוצה שמחלקת הכי הרבה מסירות מפתח מדויקות בממוצע למשחק (9). גם אחוזי הדיוק שלה בפרמטר זה הם הגבוהים ביותר בליגה (59%). במפגש הקודם נגד הירוקים, חילקה מכבי ת"א 14 מסירות מפתח מדויקות, לעומת שלוש בלבד שרשמה היריבה. רק בשני משחקי ליגה עד כה העונה, חילקו הצהובים מספר גדול יותר של מסירות מפתח מדויקות (נגד הפועל עכו ובית"ר ירושלים בחוץ).

זו מפת מסירות המפתח המדויקות מהמפגש הקודם בין שתי הקבוצות:

מנגד, מכבי חיפה היא הקבוצה שהכי אוהבת להגביה כדורים העונה והיא גם בין המדויקת בזה למען האמת. בעוד שהירוקים רושמים 19 ניסיונות הגבהה בממוצע למשחק, הקבוצה הבאה ברשימה מחזיקה בממוצע של 16 הגבהות (הפועל ב"ש). קבוצתו של מאס מדייקת ב- 28% מהן, כאשר רק עירוני ק"ש מחזיקה באחוז דיוק גבוה יותר (29%). רק שתי קבוצות כבשו העונה יותר שערים מאשר מכבי חיפה בנגיחה (6).  

מאת : שון שמילוביץ

הועלה ב : 15/1/2018

בטוח יעניין אותך גם

התעורר בזמן
הוא מוצא את הרשת כל 4.25 איומים בממוצע, מצליח ב- 75% מניסיונות הדריבל ומנצח ב- 50% ממאבקי הגובה. האם הוא שובר השוויון של הפועל באר שבע במאבק האליפות?
זה לא הגיל, זה התרגיל
מבין כל שחקני ליגת העל שרשמו מעל ל- 150 דקות משחק העונה, יוסי בניון מחזיק בממוצע הדקות הנמוך ביותר לכיבוש שער
המספרים הגרועים בקריירה
בפן ההתקפי, גל אלברמן כמעט לא מאיים על השער ומחלק מסירות מפתח. הגנתית, הוא מתקל באחוזי הצלחה נמוכים, מפסיד ב- 45% מהמאבקים ומחלץ מעט מאוד כדורים. צפו בנתונים של הקשר האחורי
עונה הבאה בצהוב-כחול?
שון גולדברג, אחד מהמצטיינים של בית"ר ירושלים נגד הפועל ב"ש (תיקל ב- 100% הצלחה וניצח ב- 70% מהמאבקים) , מחזיק עד כה העונה בנתונים סטטיסטיים מרשימים. צפו בפרופיל המלא של השחקן שמושאל ממכבי ת"א
GUESS WHO
מבין חמשת הקשרים שבחרנו להשוות (ריקן, באטוקיו, פרץ, גולסה ורודריגז), הוא זה ששיחק הכי הרבה דקות עד כה העונה. כאשר בחנו לעומק את הנתונים הסטטיסטים של כל החמישה, גילינו כי הוא זה שתורם הכי פחות בממוצע למשחק. יודעים במי מדובר?
עוגן הגנתי
כאשר הוא על המגרש (1329 דקות), בית"ר סופגת שער כל 83 דקות בממוצע. כשהוא לא (771 דקות), זה קורה לה כל 59 דקות. בנוסף, מבין שחקני ההגנה של הקבוצה הוא מחזיק בנתונים הסטטיסטים המרשימים ביותר. הוא מחלץ הכי הרבה כדורים בממוצע למשחק ורושם את אחוז הניצחונות הגבוה ביותר במאבקים. יש לנו תחושה שאתם דווקא תופתעו לגלות מיהו השחקן