לקראת המשחק המרכזי: מכבי פ"ת ומכבי ת"א רוצות לצאת לדרך חדשה

המספרים מאחורי הבצורת של קיארטנסון, המעברים שפוגעים בפ"ת, הסיבות לאמצע הרך של הצהובים והאם מנור סולומון מזיק לקבוצתו? הכל לקראת המשחק

מכבי פתח תקווה (10) vs מכבי תל אביב (4)

חוטפות מאוחר. אין אף קבוצה בליגה שספגה יותר שערים מאשר מכבי פ"ת במהלך רבע השעה האחרונה של המשחק (7 מתוך 19 סה"כ). מנגד, מכבי ת"א ספגה שליש מהשערים שלה בדקות אלה (5 מתוך 15 סה"כ). האם צפויה לנו סיומת דרמטית גם הערב?

סגנונות שונים. מבין 16 שערי השדה שכבשה העונה קבוצתו של ג'ורדי קרוייף, 11 נכבשו בהתקפות מסודרות (רק הפועל ב"ש כבשה יותר בדרך זו). בנוסף, מחצית משערי השדה של הצהובים הגיעו דרך האמצע (8).

לעומת זאת, קבוצתו של שרון מימר כבשה עד כה תשעה שערי שדה, חמישה בלבד בהתקפות מסודרות (רק ארבע קבוצות כבשו פחות ממנה בדרך זו). השוני העיקרי בין הקבוצות, הוא ששמונה מתוך תשעת שערי השדה של הכחולים הגיעו דרך אחד האגפים ואילו רק שער אחד דרך האמצע.     

אמצע רך. בקיץ האחרון, כל חובב כדורגל ישראלי ידע כי מכבי ת"א חייבת להנחית קשר אחורי שישדרג את הקבוצה, כזה בדמותו של ג'ון אוגו, "גרזן במרכז המגרש". גל אלברמן עזב, שרן ייני הוכיח בעבר שהוא לא מספיק טוב לעמדה הזו ועל אייל גולסה אי אפשר לסמוך עקב ריבוי פציעות. לבסוף, הצהובים הנחיתו את חוסה רודריגז, ההפך הגמור מקשרה של האלופה, ההפך הגמור "מגרזן".

רודריגז שחקן טכני יותר מאוגו והוא מבצע יותר פעולות התקפיות ממנו במשחק. מנגד, אוגו פיזי, חזק ומבין את תפקיד הקשר האחורי טוב יותר מאשר הספרדי. אפשר לראות זאת גם על פי הנתונים הסטטיסטים שלהם עד כה העונה.   

פציעותיהם של רודריגז וגולסה כבר בתחילת העונה, השאירו את הקישור של הצהובים מופקר וכזה שכל קבוצה מצליחה להתמודד איתו ואף להתעלות עליו במקרים רבים. 7 מתוך 12 שערי השדה שספגה מכבי ת"א הגיעו דרך האמצע הרך, כאשר רק שתי קבוצות בליגה ספגו יותר ממנה בדרך זו (ב"ש ספגה אחד בלבד!). השאלה שנשאלת כעת, האם חזרתם של השניים להרכב תצליח לשנות את העונה העגומה עד כה של הצהובים?

סובלת ממעברים. ערב המחזור ה- 13, רק שתי קבוצות ספגו יותר שערים מאשר מכבי פ"ת (19). חשוב לציין כי את העונה שעברה סיימו הכחולים עם מאזן של 34 ספיגות, כאשר רק מכבי ת"א והפועל ב"ש ספגו פחות מהם. אז העונה הכול הולך קשה יותר למלאבסים ועד כה הם ספגו את מספר השערים הגדול בליגה מהתקפות מעבר (8).  בכנות, מה אפשר לצפות מקבוצה שהחליפה ארבעה מתוך חמשת שחקני ההגנה הפותחים שלה בעונה שעברה (עמוס, דוס סנטוס, קוויאר ואלו). 

תקועים. בנוסף למשחק ההגנה הבעייתי, גם בפן ההתקפי, הדברים לא הולכים למכבי פ"ת כפי שהיו רוצים לראות במשפחת לוזון. קבוצתם רושמת העונה את מספר האיומים הנמוך בליגה בממוצע למשחק (9), כאשר ערב המחזור רק לשלוש קבוצות פחות שערי זכות במאזנן  (12). מנור סולומון ולידור כהן הם מלכי השערים והבישולים של הקבוצה העונה (3 שערים ו- 2 בישולים לכל אחד).  

לקטוע את הרצף. תשעה משחקים רצופים בכל המסגרות בהם וידאר קיארטנסון לא מוצא את הרשת במדים הצהובים (הבצורת הארוכה ביותר שלו מאז שהגיע למכבי ת"א). החלוץ האיסלנדי כבש עד כה העונה ארבעה שערי ליגה והוא מעמיד ממוצע של 0.33 שערים ל- 90 דקות (שער כל 260 דקות). לצורך השוואה, בעונה שעברה היו לוידאר 19 שערי ליגה, ממוצע של 0.66 שערים ל- 90 דקות (שער כל 136 דקות).

האם באמצעות הנתונים הסטטיסטים אפשר לשים את האצבע, מדוע החלוץ היקר בתולדות הכדורגל הישראלי מתקשה העונה יותר? לא. בכל העונה שעברה, האיסלנדי איים על השער 98 פעמים ב- 34% דיוק למסגרת (34). מנגד, עד כה העונה, הוא איים על השער 33 פעמים ב- 45% דיוק למסגרת (15).

אצל חלוצים, הביטחון העצמי הוא אחד המרכיבים העיקריים להצלחה. קיארטנסון איבד את הביטחון ואיתו גם את החדות והסיומת הקטלנית שאפיינה אותו בשנה שעברה. רק שער יוכל להחזיר לאיסלנדי את הביטחון לו הוא זקוק ולמכבי ת"א חשוב שזה יקרה כמה שיותר מהר, רצוי כבר הערב.

מניעים נכון. הנעת הכדור של מכבי ת"א העונה היא טובה, על פי הסטטיסטיקות היא הכי טובה בליגה. הצהובים מחזיקים בכדור 109 פעמים במשחק, למשך 18.2 שניות בממוצע להחזקה (הממוצע הגבוה בליגה). בשכלול הסופי זה יוצא 59% החזקה בכדור בממוצע למשחק (רק ב"ש מחזיקה יותר).

בנוסף, הצהובים מעמידים את אחוז ההצלחה הגבוה בליגה בכניסה עם הכדור לחצי המגרש של היריבה (67%), כאשר רק להפועל ב"ש אחוז הצלחה גבוה יותר משל הצהובים בכניסה עם הכדור לרחבת ה- 16. נתון נוסף המלמד אותנו על הנעת הכדור המוצלחת של הצהובים הוא אחוז הדיוק שלהם במסירות. קבוצתו של ג'ורדי קרויף מוסרת העונה הכי הרבה פעמים בממוצע למשחק (588) והיא עושה זאת באחוז הדיוק הגבוה בליגה (86%).

אוהב לכדרר. מנור סולומון הוא השחקן שביצע הכי הרבה ניסיונות דריבלים בליגה (135). הכישרון הגדול של הכדורגל הישראלי אומנם גם ביצע את מספר הדריבלים המוצלחים הגבוה בליגה (80), אך האם זה פוגע במשחק הקבוצתי של הכחולים? יכול להיות. מכבי פ"ת היא הקבוצה שמחלקת את מספר מסירות המפתח הקטן בליגה בממוצע למשחק (7). נקודה למחשבה   

סטטיסטיקה- עונת 2017/18, מחזורים 1-12, ליגת העל

מאת : שון שמילוביץ

הועלה ב : 11/12/2017

בטוח יעניין אותך גם

התעורר בזמן
הוא מוצא את הרשת כל 4.25 איומים בממוצע, מצליח ב- 75% מניסיונות הדריבל ומנצח ב- 50% ממאבקי הגובה. האם הוא שובר השוויון של הפועל באר שבע במאבק האליפות?
זה לא הגיל, זה התרגיל
מבין כל שחקני ליגת העל שרשמו מעל ל- 150 דקות משחק העונה, יוסי בניון מחזיק בממוצע הדקות הנמוך ביותר לכיבוש שער
המספרים הגרועים בקריירה
בפן ההתקפי, גל אלברמן כמעט לא מאיים על השער ומחלק מסירות מפתח. הגנתית, הוא מתקל באחוזי הצלחה נמוכים, מפסיד ב- 45% מהמאבקים ומחלץ מעט מאוד כדורים. צפו בנתונים של הקשר האחורי
עונה הבאה בצהוב-כחול?
שון גולדברג, אחד מהמצטיינים של בית"ר ירושלים נגד הפועל ב"ש (תיקל ב- 100% הצלחה וניצח ב- 70% מהמאבקים) , מחזיק עד כה העונה בנתונים סטטיסטיים מרשימים. צפו בפרופיל המלא של השחקן שמושאל ממכבי ת"א
GUESS WHO
מבין חמשת הקשרים שבחרנו להשוות (ריקן, באטוקיו, פרץ, גולסה ורודריגז), הוא זה ששיחק הכי הרבה דקות עד כה העונה. כאשר בחנו לעומק את הנתונים הסטטיסטים של כל החמישה, גילינו כי הוא זה שתורם הכי פחות בממוצע למשחק. יודעים במי מדובר?
עוגן הגנתי
כאשר הוא על המגרש (1329 דקות), בית"ר סופגת שער כל 83 דקות בממוצע. כשהוא לא (771 דקות), זה קורה לה כל 59 דקות. בנוסף, מבין שחקני ההגנה של הקבוצה הוא מחזיק בנתונים הסטטיסטים המרשימים ביותר. הוא מחלץ הכי הרבה כדורים בממוצע למשחק ורושם את אחוז הניצחונות הגבוה ביותר במאבקים. יש לנו תחושה שאתם דווקא תופתעו לגלות מיהו השחקן