לקראת המחזור ה- 14

הקרב בין שתי המוסרות הטובות בליגה, הג'וקר של ניר קלינגר ויחס האיומים לשערים הנפלא של בני יהודה, לעומת זה של הירוקים. וגם, המגן הימני הבא של הנבחרת והמאצ' אפ בין שני הכישרונות הגדולים של הכדורגל הישראלי.

מכבי נתניה (5) vs הפועל באר שבע (1)

1. תשעה שערים מתוך ה- 26 שכבשה העונה הפועל ב"ש, נרשמו במהלך רבע השעה האחרונה של המשחק (34.6%). לשם השוואה, מכבי ת"א (4) ומכבי חיפה (2) כבשו שישה שערים סה"כ בטווח הדקות הזה. אגב, מכבי נתניה היא הקבוצה היחידה בליגה שטרם ספגה העונה במהלך רבע השעה הראשונה של המשחק.

2. מתוך 17 שערי השדה שכבשה העונה מכבי נתניה, עשרה הגיעו דרך האמצע (הכי הרבה בליגה). כעת, מעניין יהיה לראות כיצד תתמודד הקבוצה עם חסרונו של עלי מוחמד, המנוע של הקבוצה במרכז המגרש, אשר צפוי להיעדר מהמגרשים בתקופה הקרובה. מנגד, הפועל ב"ש כבשה את מספר שערי השדה הגדול בליגה (24), כאשר 13 שערים הגיעו דרך האגף השמאלי.   

3. שבעה שערי שדה מתוך העשרה שספגה העונה מוליכת הטבלה, הגיעו דרך האגף הימני (האגף שבו משחק המגן השמאלי של הקבוצה). ברק בכר אמור לתת על כך את הדעת.

מתוך 11 שערי השדה שספגה מכבי נתניה, עשרה הגיעו דרך האגפים (רק אחד דרך האמצע). הצהובים ספגו את מספר השערים הנמוך בליגה מהתקפות מעבר (1).

4. הפועל ב"ש מחזיקה בכדור 110 פעמים בממוצע למשחק (17.8 שניות להחזקה). ב- 18% מהמקרים, מצליחה האלופה להיכנס עם הכדור לתוך רחבת ה- 16 של היריבה ולהחזיק בו (אחוז ההצלחה הגבוה בליגה). הנתון הזה לא מקרי בכלל. קבוצתו של ברק בכר היא גם זו שמוסרת הכי הרבה מסירות מדויקות לתוך הרחבה בממוצע למשחק (18), באחוזי הדיוק הגבוהים ביותר (48%).

כאשר מסתכלים על טבלת השחקנים שהכניסו העונה הכי הרבה כדורים לתוך הרחבה, רואים עליונות ברורה של שחקני האלופה. יותר בדיוק מאשר בכמות. מהראדן ראדי בולט מעל כולם עם 62% דיוק.

5. בדומה לשחקני הפועל ב"ש, גם חניכיו של סלודאן דראפיץ' מתמחים במסירות, מסירות מפתח ליתר דיוק. לאחר 13 מחזורים, מדורגת מכבי נתניה במקום הראשון בליגה בפרמטר זה, כאשר היא מחלקת 21 מסירות מפתח בממוצע למשחק.

ערן לוי (1), דיא סבע (3) ועלי מוחמד (5), מדורגים בין חמשת השחקנים שחילקו הכי הרבה מסירות מפתח עד כה העונה.

מכבי חיפה (8) vs בני יהודה (6)

1. תאמינו או לא, אך יש רק שתי קבוצות (הפועל ב"ש ובית"ר ירושלים) שכבשו העונה יותר שערים מבני יהודה במהלך רבע השעה האחרונה של המשחק (37% משערי הקבוצה נכבשו בטווח הדקות הזה).

מנגד, מכבי חיפה היא אחת מבין שתי הקבוצות שטרם כבשו העונה במהלך רבע השעה הראשונה של המשחק, כאשר בנוסף, רק שתי קבוצות כבשו פחות ממנה במהלך הדקות 75 עד 90 (2). האם אופי הוא ההבדל העיקרי בין השתיים?      

2. תשעה מתוך 15 שערי השדה שכבשה העונה בני יהודה, הגיעו דרך האגף הימני (הכי הרבה בליגה דרך אגף זה). מאור קנדיל, מגנה הימני של הקבוצה, הוא שחקן ההגנה שבישל הכי הרבה פעמים בליגה בצוותא עם שמאול שיימן מהפועל חיפה (4). קנדיל הוא גם מלך הבישולים של הכתומים עד כה.

3. את ההתקדמות המקצועית שעשה קנדיל, ניתן לראות גם אם נשווה בין הנתונים הסטטיסטים שלו בעונה החולפת לבין אלו של העונה הנוכחית. לאחר 13 מחזורים, קנדיל הכפיל את מספר הבישולים שהיו לו בעונה שעברה, הוא מגביה ב- 4% דיוק יותר ומנצח ב- 57% מהמאבקים שלו, לעומת 33% בעונה שעברה. זימון לנבחרת?  

4. מלך השערים העונה של מכבי חיפה הוא ניקיטה רוקאביצה עם ארבעה כיבושים. מנגד, הסקורר הגדול עד כה של הכתומים הוא נריוס ואלסקיס עם שישה כיבושים. יחס האיומים לשערים של הליטאי עומד על שער כל 3.8 בעיטות, ואילו היחס של האוסטרלי הוא שער כל 5.25 בעיטות.

יחס האיומים לשערים של הקבוצות הוא שער כל 7 בעיטות לכתומים ושער כל 14 בעיטות לירוקים. זאת הסיבה לכך שבני יהודה כבשה שלושה שערים יותר ממכבי חיפה, למרות שבעטה 79 פעמים פחות ממנה עד כה.

5. רק שתי קבוצות מנצחות העונה אחוז גבוה יותר של מאבקים מאשר בני יהודה. מנגד, מכבי חיפה מדורגת רק במקום העשירי בליגה בפרמטר זה. עאיד חבשי (73%), בלמה של בני יהודה אשר מושאל אליה ממכבי חיפה, מחזיק העונה באחוז ניצחונות גבוה משל אליסון דוס סנטוס (68%), בלם הרכש של הירוקים בקיץ האחרון.

הפועל אשקלון (11) vs הפועל חיפה (2)

1. להוציא את הפועל רעננה, קבוצתו של יובל נעים היא הגרועה בליגה בכל הנוגע לכיבוש שערים במהלך 45 הדקות הראשונות של המשחק (3). מנגד, רק ארבע קבוצות כבשו יותר שערים  מהכחולים במהלך הדקות 45 עד 90 (11).

2. הפועל חיפה נועלת העונה את שערה במהלך המחציות השניות, בעיקר בדקות הסיום. מתוך 11 הספיגות של הקבוצה עד כה (ספגה הכי קצת בליגה), שמונה נרשמו במהלך 45 הדקות הראשונות. בנוסף, הפועל חיפה נותרה הקבוצה היחידה בליגה שטרם ספגה במהלך רבע השעה האחרונה של המשחק.   

 3. הפועל חיפה רושמת 8.9 מסירות רצופות בממוצע לפני כיבוש שער (רק להפועל ב"ש ומכבי ת"א ממוצע גבוה יותר). אשקלון לעומת זאת, מחזיקה בממוצע של 2.5 מסירות רצופות. נתון זה מעיד על איכות ופרגון של שחקני הקבוצה.

4. חמישה מתוך תשעת שערי השדה שכבשה העונה הפועל אשקלון הגיעו דרך התקפות מעבר. לעומת זאת, תשעה מתוך 18 שערי השדה שכבשה עד כה הפועל חיפה הגיעו דרך התקפות מתפרצות. בנוסף, לשתי הקבוצות אחוזי החזקה בכדור כמעט זהים בממוצע למשחק (45% לאדומים, 44% לכחולים). איזו קבוצה תיזום ואיזו תתגונן ותצא למתפרצות?

5. עד כה העונה, הג'וקר של ניר קלינגר הוא ללא ספק חנן ממן. 19% מהתקפות הקבוצה אשר מגיעות דרך האמצע, מסתיימות עם בעיטה לעבר השער (רק למכבי ת"א ונתניה אחוז גבוה משל האדומים בדרך זו). לשם השוואה, רק 8% מהתקפות הקבוצה דרך האגף הימני מסתיימות עם בעיטה, ואילו דרך האגף השמאלי 10%.

אז מה עשה הג'וקר עד כה? 4 שערים, 5 בישולים (שני בליגה), 38 איומים (חמישי בליגה) ב- 47% דיוק למסגרת, 60 מסירות מפתח (שני בליגה) ב- 42% דיוק ו- 154 איבודי כדור (הכי הרבה בליגה). מרשים

מכבי פתח תקווה (9) vs מועדון ספורט אשדוד (13)

1. קבוצתו של אמיר תורג'מן היא היחידה בליגה שטרם כבשה העונה בין הדקות 75 ל- 90. מנגד, מכבי פ"ת היא זאת שספגה את מספר השערים הגדול ביותר במהלך רבע השעה האחרונה של המשחק (7). הזדמנות לדרומיים?

2. הקבוצה שספגה את שעריה מהמרחק הגדול ביותר בממוצע העונה היא מ.ס אשדוד (11.7 מטרים). 18 מתוך 19 השערים שספגה קבוצתו של שרון מימר, נכבשו מתוך רחבת ה- 16 שלה (רק קבוצה אחת ספגה יותר ממנה בדרך זו).

3. אשדוד היא הקבוצה שכבשה את מספר השערים הנמוך בליגה מהתקפות מעבר (1). מנגד, רק הפועל עכו ספגה העונה יותר ממכבי פ"ת בדרך זו (8).   

4. הקרב בין השתיים, הוא גם קרב בין שתי הקבוצות הכי פחות מסוכנות בליגה העונה. האחת (מ.ס אשדוד) מאיימת על המסגרת רק 2.6 פעמים בממוצע למשחק (הכי קצת בליגה), ואילו השנייה, רושמת 8.5 איומים במשחק לעבר השער (הכי קצת בליגה).

 5. המאצ' אפ המסקרן ביותר במשחק יהיה בין מנור סולומון לגדי קינדה. כאשר מביטים על הנתונים הסטטיסטים של השניים, מגלים שההשוואה ביניהם מתבקשת עוד יותר.

*מבחינת שערים ובישולים נוצר שוויון בין השניים, כאשר כל אחד מהם מעורב בחמישה שערים עד כה העונה. (סולומון עם שלושה שערים ושני בישולים, קינדה עם שער אחד וארבעה בישולים).

*קינדה מאיים מעט יותר על השער, אך סולומון עושה זאת באחוזים גבוהים יותר למסגרת.

*סולומון ביצע יותר דריבלים מוצלחים, אך קינדה עשה זאת באחוזים הצלחה גבוהים יותר.

*עד כה העונה, קינדה איבד 21 כדורים יותר מסולמון, אך הוא גם מסר 8 מסירות מפתח יותר.

*סולומון מנצח את קינדה בכל הפרמטרים הפיזיים (מאבקים, מאבקי גובה ותיקולים). שימו לב לאחוז התיקולים המוצלחים של סולומון.

בני סכנין (10) vs הפועל עכו (14)

1. הקבוצה שספגה את מספר השערים הגדול ביותר העונה היא הפועל עכו (29). 15 ספיגות של הצפוניים נרשמו במהלך 45 הדקות הראשונות של המשחק, חמש יותר מכל קבוצה אחרת בליגה.

2. רק הפועל רעננה כבשה את השערים שלה ממרחק קטן יותר מבני סכנין (5.1 מטרים בממוצע). בנוסף, מחצית משערי השדה של הקבוצה נכבשו דרך התקפות מעבר (4). הפועל עכו ספגה את מספר השערים הגדול בליגה בדרך זו (9).

3. אומנם הפועל עכו היא הקבוצה שמבצעת את מספר העבירות הגדול ביותר בממוצע למשחק (15.5), אך דווקא בני סכנין היא זאת שנשלפו לעברה הכי הרבה כרטיסים צהובים עד כה העונה (2.8 למשחק). חאלד חלאילה מוביל את הליגה בצבירת כרטיסים צהובים (10).

4. הפועל עכו היא הקבוצה בעלת הנעת הכדור הגרועה בליגה. היא מחזיקה בכדור 42% מהזמן בממוצע למשחק (האחוז הנמוך בליגה), או אם תרצו, 108 פעמים במשחק למשך 12.2 שניות בממוצע להחזקה (הממוצע הקצר בליגה). בנוסף, אחוז המסירות המדויקות של הצפוניים הוא הנמוך מבין קבוצות הליגה (78%).     

5. בני סכנין היא הקבוצה שמסכלת את מספר הכדורים הגבוה בליגה בממוצע למשחק (57). אולי זאת בכלל הבעיה שלה העונה. היא קבוצה שמחפשת בעיקר להרוס ליריבה, מאשר ליזום בעצמה. אברהם פאס הוותי,ק מדורג במקום ה- 13 מבין שחקני הליגה בפרמטר זה (87 סיכולים סה"כ).

עירוני קריית שמונה (7) vs הפועל רעננה (12)

1.  תגידו מזל טוב להפועל רעננה, שכבשה במחזור הקודם את השער הראשון שלה העונה בין הדקות 0 ל- 45. מנגד, היא עדיין הקבוצה שספגה את מספר השערים הגדול בליגה במהלך המחציות השניות (15).

2. 60% משערי השדה של עירוני ק"ש נכבשו בהתקפות מעבר (6). הפועל רעננה הקבוצה שכבשה את מספר שערי השדה הנמוך בליגה בעונה (5).

3. הפועל רעננה היא הקבוצה הכי פחות יצירתית ומוכשרת בליגה. אך ניתן לראות זאת על פי הנתונים?
* בגלל הסעיף הקודם
*כי היא מחברת את מספר המסירות הנמוך בליגה לפני כיבוש שער (1.3 בממוצע)
*כי היא מחזיקה בכדור 1.7 שניות ברצף לפני כיבוש שער ולכן אפשר להסיק שהכול מקרי

4. עירוני ק"ש מחלצת את מספר הכדורים הגדול בליגה בממוצע למשחק (62). מנגד, הפועל רעננה מאבדת הכי הרבה כדורים העונה בממוצע למשחק (70). מאצ' אפ מעניין

5. עד כה העונה, רק שתי קבוצות מחלקות יותר מסירות מפתח בממוצע למשחק מאשר שחקניו של חיים סילבס (16). נייג'ל האסלביינק מדורג במקום השביעי בליגה בפרמטר זה עם 42 ניסיונות.  

סטטיסטיקה- עונת 2017/18, ליגת העל   

מאת : שון שמילוביץ

הועלה ב : 15/12/2017

בטוח יעניין אותך גם

התעורר בזמן
הוא מוצא את הרשת כל 4.25 איומים בממוצע, מצליח ב- 75% מניסיונות הדריבל ומנצח ב- 50% ממאבקי הגובה. האם הוא שובר השוויון של הפועל באר שבע במאבק האליפות?
זה לא הגיל, זה התרגיל
מבין כל שחקני ליגת העל שרשמו מעל ל- 150 דקות משחק העונה, יוסי בניון מחזיק בממוצע הדקות הנמוך ביותר לכיבוש שער
המספרים הגרועים בקריירה
בפן ההתקפי, גל אלברמן כמעט לא מאיים על השער ומחלק מסירות מפתח. הגנתית, הוא מתקל באחוזי הצלחה נמוכים, מפסיד ב- 45% מהמאבקים ומחלץ מעט מאוד כדורים. צפו בנתונים של הקשר האחורי
עונה הבאה בצהוב-כחול?
שון גולדברג, אחד מהמצטיינים של בית"ר ירושלים נגד הפועל ב"ש (תיקל ב- 100% הצלחה וניצח ב- 70% מהמאבקים) , מחזיק עד כה העונה בנתונים סטטיסטיים מרשימים. צפו בפרופיל המלא של השחקן שמושאל ממכבי ת"א
GUESS WHO
מבין חמשת הקשרים שבחרנו להשוות (ריקן, באטוקיו, פרץ, גולסה ורודריגז), הוא זה ששיחק הכי הרבה דקות עד כה העונה. כאשר בחנו לעומק את הנתונים הסטטיסטים של כל החמישה, גילינו כי הוא זה שתורם הכי פחות בממוצע למשחק. יודעים במי מדובר?
עוגן הגנתי
כאשר הוא על המגרש (1329 דקות), בית"ר סופגת שער כל 83 דקות בממוצע. כשהוא לא (771 דקות), זה קורה לה כל 59 דקות. בנוסף, מבין שחקני ההגנה של הקבוצה הוא מחזיק בנתונים הסטטיסטים המרשימים ביותר. הוא מחלץ הכי הרבה כדורים בממוצע למשחק ורושם את אחוז הניצחונות הגבוה ביותר במאבקים. יש לנו תחושה שאתם דווקא תופתעו לגלות מיהו השחקן

תגובות