כוכב נופל?

כל הסיבות לירידה במספר השערים והבישולים שמספק אנתוני וואקמה לקבוצתו העונה. התשובות בפנים

זה לא סוד שאנתוני וואקמה הוא השחקן המסוכן ביותר בסגל של הפועל באר שבע. הניגרי בן ה- 28 הוא הנשק העיקרי שיש לאדומים להציע במשחק ההתקפה ולאחר שהיה מעורב ב- 24 שערי ליגה בעונה שעברה וסיים כמלך השערים (בצוותא עם בן שהר) והבישולים של הקבוצה, חווה הקיצוני שמאלי ירידה ניכרת העונה במספריו האישיים.

לדוגמא, אם בעונת 2016/17 וואקמה כבש כל 189 דקות בממוצע, בעונת 2017/18 נדרשות לו 71 דקות יותר כדי למצוא את הרשת (260). דוגמא נוספת: אם בעונה שעברה הספיקו לכוכב האלופה "רק" 265 דקות כדי לבשל, העונה זה לוקח לו 390 דקות בממוצע.

על פי הנתונים הסטטיסטים של וואקמה בשתי העונות האחרונות, ניסינו להבין מהן הסיבות לירידה במספר השערים והבישולים שהוא מספק לקבוצתו העונה. ספוילר – חוש הדיוק

מדייק פחות, כובש פחות:

בכל העונה שעברה היו לקיצוני שמאלי 14 שערי ליגה - ממוצע של 0.47 שערים ב- 90 דקות. לעומת זאת, עד כה העונה, הניגרי הרשית 6 פעמים בלבד ובשל כך צנח ממוצע השערים שלו ל- 0.35 במשחק.

הצניחה הזו של וואקמה היא כלל לא מפתיעה כאשר משווים בין אחוזי הדיוק שלו למסגרת בשתי העונות. אומנם הניגרי מאיים על השער פחות פעמים בממוצע למשחק העונה (3-3.2), אך בנוסף, הוא מוצא את המסגרת באחוזי דיוק נמוכים בהרבה לעומת העונה שעברה (33%-47%). ירידה של 0.5 איומים למסגרת ב- 90 דקות (1-1.5). נתון שבהחלט מסביר מדוע חלה ירידה משמעותית בקצב הכיבושים של השחקן.  

כאשר מעיפים מבט על מפות האיומים של השחקן, ניתן לראות כי בעונה שעברה וואקמה הגיע למצבי בעיטה מעט יותר טובים ואיכותיים מאלו שהגיע אליהם עד כה העונה. למרות זאת, מה שעושה את ההבדל הגדול ביותר בין שתי העונות מבחינת כיבוש השערים, הוא עדיין עניין הדיוק של השחקן מול השער.

אפשר גם לקרוא לזה ריכוז או חדות. אין אף סיבה לכך שיחס האיומים לשערים של השחקן גדל בצורה משמעותית כל כך העונה. בטח לא על פי השוואה בין שתי מפות האיומים (ב- 2016/17 כבש כל 6.7 איומים בממוצע, לעומת 8.8 איומים בעונת 2017/18).  

מדייק פחות, מבשל פחות:

אם אתם חושבים שעניין הדיוק פוגע בוואקמה אך ורק מול השער אז אתם טועים. הניגרי לא רק כובש פחות העונה, אלא גם מבשל הרבה פחות. אם בכל העונה שעברה היו לו 10 בישולים (0.33 בממוצע למשחק), אז עד כה בעונת 2017/18 הוא סיפק 4 כאלה בלבד (0.23 בממוצע למשחק).

בשל כך, ערכנו השוואה בין שני פרמטרים שונים, מסירות מפתח ומסירות לתוך רחבת היריבה, ותנחשו מה גילינו? גם הפעם נושא הדיוק היה בעוכריו של הכוכב הבאר שבעי.

בדיוק כפי שהיה בפרמטר האיומים, גם בפרמטר מסירות המפתח ניתן לראות שלא חלה העונה ירידה בכמות, אלא אך ורק באחוז הדיוק. למען האמת, וואקמה רשם עד כה העונה את אותו מספר מסירות מפתח שחילק בממוצע למשחק בעונה שעברה (3.1). ההבדל היחידי הוא הפרש של 14% דיוק בין העונה הקודמת לנוכחית. 2.1 מסירות מפתח מדויקות ב- 2016/17, לעומת 1.6 ב- 2017/18.

ההשוואה בין מפת מסירות המפתח המדויקות של וואקמה בעונה הנוכחית, לעומת זו של הקודמת, מראה דבר ברור. הניגרי כמעט ולא מספק העונה את מסירות המפתח שלו מתוך הרחבה של היריבה (רק פעמיים עד כה), כפי שעשה הרבה מאוד פעמים בעונה שעברה. זאת בוודאי גם אחת הסיבות לירידה באחוז הדיוק של וואקמה בפרמטר זה.

פרמטר נוסף שנרצה להרחיב עליו הוא הכנסת כדורים לתוך הרחבה. קצת נמאס לחזור על זה, אבל עדיין... גם הפעם זו לא הכמות שעושה את ההבדל בין שתי העונות, אלא האיכות. מספר המסירות מסוג זה שחילק וואקמה בממוצע למשחק העונה, כמעט זהה לזה שרשם בעונה קודם לכן (5.1 בעונה שעברה, לעומת 5 בנוכחית). מנגד, אחוז הדיוק שלו צונח פעם נוספת ביחס לעונה שעברה (59% לעומת 52%).  

קבוצות למדו בשנה האחרונה את וואקמה והבינו שכדי לעצור את הפועל באר שבע יש להתמקד בראש ובראשונה בכוכבה הניגרי. השמירה הכפולה לה זוכה וואקמה מדי משחק, בוודאי ולא מקלה עליו. במשחק העונה נגד מכבי תל אביב, ראינו עד כמה השמירה הכפולה של דור פרץ ודור מיכה הקשתה על הניגרי.

וואקמה סיים את המשחק ללא אף איום לעבר השער של היריבה, דבר שקרה לו רק פעמיים במסגרת הליגה במהלך 13 החודשים האחרונים. בנוסף, וואקמה רשם 70% דיוק בלבד במסירות, 0 מסירות מפתח מדויקות ו- 14 איבודי כדור (הכי הרבה שלו העונה).    

מפת איבודי הכדור של וואקמה נגד מכבי תל אביב:

אומרים שוואקמה מודל 2017/18 לא מתאמץ, משקיע ואכפתי מספיק. למרות הטענות, המספרים שלו דווקא מוכיחים אחרת. הניגרי עושה את אותן פעולות כפי שעשה בעונה שעברה (הוא אפילו נכנס ליותר מאבקים, מצליח ביותר דריבלים ומאבד פחות כדורים), אך מה שפוגע בו יותר מכל זהו חוסר הדיוק. זאת הסיבה העיקרית למספרים המאכזבים שהשיג עד כה העונה. בעיני רבים, חוסר דיוק = חוסר ריכוז. אז מה מוביל לחוסר ריכוז? מפה זו כבר צריכה להיות פרשנות אישית שלכם. 

לצפייה בסטטיסטיקה המלאה של אנתוני וואקמה לחצו

מאת : שון שמילוביץ

הועלה ב : 12/2/2018

בטוח יעניין אותך גם

התעורר בזמן
הוא מוצא את הרשת כל 4.25 איומים בממוצע, מצליח ב- 75% מניסיונות הדריבל ומנצח ב- 50% ממאבקי הגובה. האם הוא שובר השוויון של הפועל באר שבע במאבק האליפות?
זה לא הגיל, זה התרגיל
מבין כל שחקני ליגת העל שרשמו מעל ל- 150 דקות משחק העונה, יוסי בניון מחזיק בממוצע הדקות הנמוך ביותר לכיבוש שער
המספרים הגרועים בקריירה
בפן ההתקפי, גל אלברמן כמעט לא מאיים על השער ומחלק מסירות מפתח. הגנתית, הוא מתקל באחוזי הצלחה נמוכים, מפסיד ב- 45% מהמאבקים ומחלץ מעט מאוד כדורים. צפו בנתונים של הקשר האחורי
עונה הבאה בצהוב-כחול?
שון גולדברג, אחד מהמצטיינים של בית"ר ירושלים נגד הפועל ב"ש (תיקל ב- 100% הצלחה וניצח ב- 70% מהמאבקים) , מחזיק עד כה העונה בנתונים סטטיסטיים מרשימים. צפו בפרופיל המלא של השחקן שמושאל ממכבי ת"א
GUESS WHO
מבין חמשת הקשרים שבחרנו להשוות (ריקן, באטוקיו, פרץ, גולסה ורודריגז), הוא זה ששיחק הכי הרבה דקות עד כה העונה. כאשר בחנו לעומק את הנתונים הסטטיסטים של כל החמישה, גילינו כי הוא זה שתורם הכי פחות בממוצע למשחק. יודעים במי מדובר?
עוגן הגנתי
כאשר הוא על המגרש (1329 דקות), בית"ר סופגת שער כל 83 דקות בממוצע. כשהוא לא (771 דקות), זה קורה לה כל 59 דקות. בנוסף, מבין שחקני ההגנה של הקבוצה הוא מחזיק בנתונים הסטטיסטים המרשימים ביותר. הוא מחלץ הכי הרבה כדורים בממוצע למשחק ורושם את אחוז הניצחונות הגבוה ביותר במאבקים. יש לנו תחושה שאתם דווקא תופתעו לגלות מיהו השחקן