ילד פלא? סיפורו של עוסמאן דמבלה

הצמיחה המטאורית בראן ובעיות המשמעת שהחלו לצוץ, הטלפון מקלופ והסירוב לליברפול, הבחירה הקלה בדורטמונד וכמובן- הסטטיסטיקה העונתית של הכישרון הצרפתי.

השחקן המוכשר אשתקד של ראן הצרפתית והנוכחי של דורטמונד הגרמנית, עושה בעונה הנוכחית קפיצת ראש לתוך בריכת הכרישים של הכדורגל העולמי.

ההתחלה- 

עוסמאן דמבלה נולד וגדל בורנון שבצרפת. בגיל צעיר הצטרף למחלקת הנוער של אברוקס המקומית מהליגות הנמוכות בצרפת. לאחר שנה אחת, עזב דמבלה את אברוקס והצטרף למחלקת הנוער של סטאד רן לאחר שצד את עיני הסקאוטים הצרפתים של המועדון הצנוע.

התקופה החלומית בראן ואבני דרך בקריירה-

ב- 6 בספטמבר 2014 ערך דמבלה את הופעת הבכורה שלו במדי קבוצת המילואים של ראן, אשר עלה כמחליף בניצחון 2:0 על גנגאן. בעונתו הראשונה בקבוצת המילואים כבש הווינגר המוכשר 13 שערים ב-18 הופעות. בעונת 2015/16 הוקפץ דמבלה לקבוצת הבוגרים של ראן, לאחר שבמועדון הצרפתי לא יכלו להתעלם מהיכולת והמספרים המדהימים מקבוצת המילואים. ב- 22 לדצמבר 2015 התרחש אירוע מכונן בקריירה של דמבלה, כאשר כבש את שער הבכורה במדי הקבוצה הבוגרת של ראן ב- 2-2 מול בורדו. ב- 6 למרץ באותה עונה, הדהים הילד המוכשר את צרפת כולה, כאשר כבש שלושער מופלא בניצחון ראן על נאנט 4-1. דמבלה סיים את עונת 2015/16 עם  16 שערים ב- 26 הופעות, נתון מרשים מאוד לילד בן 18. בסיום אותה עונה זכה הקיצוני בתואר-  השחקן הצעיר של העונה בצרפת שמשמעותו תגלית העונה. את הבונוס לעונה האדירה שעשה, השיג דמבלה עם זימון יוקרתי לנבחרת צרפת עד גיל 21, שם ערך 3 הופעות.


דמבלה לאחר עוד שער במדי ראן.


דמבלה עם פרס הצעיר הטוב בצרפת.

השפעת ההצלחה על הכוכב הצעיר ובעיות משמעת-

אז לא הכל ורוד בסיפורו של דמבלה וכמו בכל סיפור סינדרלה משובח היו גם ירידות. זה התחיל כאשר דמבלה עוד היה שייך לסגל המילואים של ראן ואפשר למקורביו להשתלח בקבוצתו, בטענה שהיא אינה מקדמת שחקנים צעירים ושיש לו הצעות מקבוצות אחרות, ביניהן הצעה קונקרטית מבנפיקה שקיבלה אמו של דמבלה. רנה רואלו ,נשיא ראן סירב להתרגש מכל הפסטיבל סביב דמבלה ושחרר הצהרה חד משמעית שהמועדון יילחם עליו למרות כל הגורמים שמנסים לטעמו "לסובב לו את הראש" ולגזור קופונים ממעבר אפשרי.

לאחר שלא אהב את היחס שקיבל ממאמנו פיליפ מונטניה, דמבלה החליט להחרים את אימוני ראן, בין היתר בעקבות דחיית המועדון להצעה מבנפיקה. הלחץ שהפעיל הצרפתי עשה את שלו ודמבלה הוקפץ לסגל הבוגרים והוחתם ל3 עונות. חודש לאחר מכן, הוא רשם את הופעת הבכורה בבוגרים של ראן והשאר כבר היסטוריה.

הטלפון מקלופ והנחיתה בסיגנל אידונה פארק-

לאחר טבילת האש הקצרה בראן, שמו של הקיצוני נקשר לכמה מועדוני פאר בכדורגל העולמי הכוללים  בין השאר את ברצלונה וליברפול .דמבלה הצהיר שחלומו הוא ללבוש את מדיה של הבלאוגרנה(ברצלונה), אך לא הגיעה הצעה רשמית מהמועדון הקטאלוני. מליברפול הקשר הצעיר קיבל פניה אישית, כאשר יורגן קלופ בכבודו ובעצמו ניסה לשכנע את הילד הצעיר מדוע כדאי לו לנחות דווקא באנפילד. גם ראניירי היה מאוד מעוניין לצרפו ללסטר, אך דמבלה בחר דווקא בדורטמונד לאחר שהובהר לו, כי יש פרויקט שילוב שחקנים צעירים ואיכותיים במועדון. דמבלה הצעיר חתם בדורטמונד ב- 12 למאי 2016 למשך 5 שנים.


דמבלה מוצג בסיגנל אידונה פארק.

טבילת האש בבונדסליגה ובאלופות-

דמבלה פתח את העונה נהדר וקיבל אשראי גדול ממאמנו תומאס מטוכל, שמאוד מאמין בו. דמבלה עצמו החזיר עד כה ב- 6 שערים ו11 בישולים ב- 27 משחקי ליגה. בליגת האלופות כבש הצרפתי 2 שערים והוסיף 6 בישולים ב- 10 משחקים. אין ספק שזו תחילתו של רומן בין הצרפתי הבין לאומי, לדורטמונד, חממת הכישרונות של אירופה. בדורטמונד, מנבאים לו עתיד מבטיח ומקווים ליהנות מפירותיו כמה שיותר בהמשך.   


דמבלה בעוד דהירה אופיינית בדרך לשער.

תפקוד על המגרש חשיבותו במערך-

עוסמאן דמבלה מוגדר כווינגר (קיצוני) בצד שמאל, שם שיחק כל הקריירה הקצרה שלו. אולם כאשר הגיע לדורטמונד, מרקו רויס מוצב כווינגר בצד שמאל, מה שהביא את טוכל להציבו כווינגר ימין. כמו כן, דמבלה יכול לשחק מתחת לחלוץ כשחקן חופשי, אך זו עמדה פחות מתאימה לכישרון הצרפתי, כאשר באחד מהאגפים אפשר לנצל את המהירות והעוצמה הנדירה שלו. לדמבלה יש 2 רגליים חזקות והוא עצמו לא ידע לענות על השאלה, מה היא רגלו החזקה. באחד הראיונות שהעניק אף נשאל היא הרגל המועדפת עליו, אך תשובה חד משמעית לא קיבלנו. היתרון בכך ברור, שכן היריבה לא יודעת האם ימשוך את התנועה לקו כשחקן אגף, או שמא יחתוך למרכז, לייצר בעיטה. דבר כזה יכול לסבך הגנות ופה דמבלה ניחן בתכונה נדירה לשחקן אגף, מה שעשוי להפוך אותו לאימת ההגנות בעתיד, כאשר היהלום הזה יהפוך למלוטש.

סטטיסטיקות- 

אם נסתכל על הסטטיסטיקה העונתית עד כה של הילד, נוכל ללמוד ממנה מספר דברים. אחוז הדריבלים המוצלחים שלו הוא יוצא דופן ואפשר לייחס לכך את מספר הבישולים הרב שהשיג דמבלה עד כה העונה. הצרפתי בן ה- 19 צריך לעבוד על הסיומת שלו מול השער, ואם ילמד לשפר את אחוזי הבעיטות למסגרת הוא יבקיע במספרים דו ספרתיים לעונה. שני הנתונים הצורמים בסטטיסטיקה המרשימה של דמבלה הם: מספר איבודי הכדור שרושם בממוצע למשחק ואחוז המסירות המדויקות שלו. כיאה לילד, דמבלה משחק לפעמים בהתלהבות יתרה ואפשר להסיק שזאת אחת הסיבות למספר איבודי הכדור הרבים שרושם בממוצע למשחק. לגבי אחוז הדיוק הנמוך במסירות, יש שיגידו שהשחקן הפעלתן מנסה לייצר על ידי מסירה מצבי הבקעה לחבריו (מסירות מפתח) ובעקבות כך גם משתמש במסירות מורכבות ומסובכות יותר. למרות זאת, גם טענה זו לא מצדיקה אחוז דיוק כה נמוך במסירות.   

סטטיסטיקה בבונדסליגה:

משחקים- 28

דקות- 1756

שערים- 6

בישולים- 11

*בעיטות- 2.08

בעיטות למסגרת- 35.7%

*הגבהות- 4.75

הגבהות מדויקות- 37.5%  

דריבלים מוצלחים- 66.3%

מסירות מדוייקות- 64.7%

*מסירות מפתח- 1.9

*איבודי כדור- 4

*- ממוצע ל90 דקות

סטטיסטיקה בליגת האלופות: 

משחקים- 10

דקות- 770

שערים- 2

בישולים- 6

*בעיטות- 2.39

בעיטות למסגרת- 9.50%

*הגבהות- 3.53

הגבהות מדויקות- 32.60%   

דריבלים מוצלחים- 58.6%

מסירות מדוייקות- 72.8%

*מסירות מפתח- 2.1

*- ממוצע ל90 דקות

מאת : ליאור גרדי

הועלה ב : 26/4/2017

בטוח יעניין אותך גם

תגובות