הקרב על האמצע: מכבי ת"א נגד מכבי נתניה

לקראת המשחק - בשונה משאר קבוצות הליגה, מכבי ת"א ונתניה הכי מסוכנות כאשר הן תוקפות דרך האמצע. בנוסף, סוג ההתקפה המועדף עליהן זהה, כמו גם הבעיות שלהן העונה. והאם יש למכבי ת"א מה ללמוד מנתניה בכל הקשור למשחק מסירות?

מכבי תל אביב (4) vs מכבי נתניה (5)

השליש החזק:

מכבי ת"א ומכבי נתניה אוהבת לכבוש דרך מרכז המגרש. מתוך 20 שערי השדה שכבשה העונה קבוצתו של ג'ורדי קרויף, שמונה הגיעו דרך השליש האמצעי של המגרש. שבעה שערים נוספים הגיעו מהשליש הימני וחמישה מהשמאלי.

מנגד, קבוצתם של סלובדאן דראפיץ' ושי ברדה, אוהבת גם היא אותו שליש. נתניה כבשה עד כה 23 שערי שדה, כאשר 13 מתוכם הגיעו דרך המרכז (הכי הרבה בליגה). ארבעה שערים נוספים נרשמו דרך האגף הימני ושישה מהשמאלי.

בצוותא עם הפועל חיפה, שתי הקבוצות הללו הן היחידות בליגה ששליש המגרש הפורה ביותר שלהן הוא האמצעי.

כאשר מסתכלים מהיכן הצהובים מתל אביב ונתניה בונים את ההתקפות שלהם ומהו היחס שהן מסתיימות עם איום לעבר השער, מגלים כי הנתון הזה לא מקרי בכלל:

מכבי ת"א היא הקבוצה שבונה הכי הרבה התקפות בליגה בממוצע למשחק (100). 16% מהן מסתיימות עם איום לעבר השער (האחוז הגבוה בליגה בצוותא עם מכבי נתניה).

קבוצתו של קרויף אומנם מעדיפה לבנות את ההתקפות שלה דרך האגף הימני (36), אך כאשר היא עושה זאת דרך השליש האמצעי, אחוז ההתקפות שמסתיימות עם בעיטה גדל משמעותית ביחס לשני השלישים האחרים (19%).

מנגד, מכבי נתניה בונה 98 התקפות בממוצע למשחק, כאשר היא מחזיקה באחוז זהה של התקפות שמסתיימות עם איום לעבר השער (16%). בשונה ממכבי ת"א, נתניה מעדיפה לתקוף דרך השליש האמצעי של המגרש, כאשר זה בהחלט מובן מדוע.

נתניה היא הקבוצה היחידה בליגה שמספר ההתקפות הגדול ביותר שלה נבנה דרך השליש האמצעי (30). 19% מההתקפות שמגיעות דרך שליש זה מסתיימות עם בעיטה (האחוז הגבוה בליגה בצוותא עם מכבי ת"א).

הממוצע העונתי של שאר קבוצות ליגת העל עומד על 12.8% הצלחה דרך שליש המגרש האמצעי.  

מתפרצת:

סוג ההתקפה האהוב ביותר על שתי הקבוצות הוא מעבר. אומנם מכבי ת"א כבשה רק חמישה שערים בדרך זו העונה, אך 18% מההתקפות המתפרצות שלה מסתיימות עם איום לעבר השער (האחוז השני בטיבו בליגה). היא פשוט לא יוצאת למספיק התקפות מסוג זה (14 בממוצע למשחק, כאשר הממוצע העונתי בליגה עומד על 18).

לעומת זאת, מכבי נתניה היא הקבוצה המסוכנת ביותר בליגה בכל הקשור ליציאה למתפרצות. עד כה העונה, היא כבר כבשה 13 שערים בדרך זו (הכי הרבה בליגה), כאשר 24% מהתקפות המעבר שלה מסתיימות עם בעיטה (האחוז הגבוה בליגה).  

הממוצע העונתי של שאר קבוצות ליגת העל עומד על 13.5% הצלחה דרך התקפות מתפרצות.

מפתחות לניצחון:

כפי שידוע לכם כבר, מכבי ת"א היא קבוצה שאוהבת להתמסר. בממוצע למשחק, הצהובים מחלקים  588 מסירות (הכי הרבה בליגה) ב- 86% דיוק (אחוז הדיוק הגבוה בליגה). 69.5% מסך המסירות הן התקפיות (409), אותן הצהובים מוסרים ב- 82% דיוק.

מכבי נתניה לעומת זאת, מוסרת 507 פעמים במשחק ב- 83% דיוק. 67.5% מסך המסירות שלה הן התקפיות (343), בהן היא מדייקת ב- 77% מהמקרים.

אז מה בכל זאת הקבוצה מעיר היהלומים עושה טוב יותר ממכבי ת"א בכל הקשור למשחק מסירות? קבלו את הנתון הבא:

בעוד שמכבי נתניה מחלקת 20 מסירות מפתח בממוצע למשחק (הכי הרבה בליגה), מכבי ת"א עושה זאת רק 14 פעמים. אם נפשט את הדברים, אז קבוצתו של דראפיץ' מוסרת מסירת מפתח כל 25 מסירות, ואילו שחקניו של קרויף, עושים זאת אחת ל- 30 מסירות.

לזכותה של מכבי ת"א, ייאמר כי היא מדייקת ב- 61% ממסירות המפתח שלה, שזה אחוז הדיוק הגבוה ביותר בליגה שלנו העונה.   

כאשר מסתכלים על טבלת 20 השחקנים שמסרו הכי הרבה מסירות מפתח העונה, רואים כי לנתניה יש ארבעה נציגים ברשימה (סבע, לוי, מוחמד ואברהם), ואילו למכבי ת"א, רק נציג אחד (דור מיכה). מנגד, לנציג של הצהובים יש את אחוז הדיוק הגבוה ביותר מבין כל 20 השחקנים. אפשר גם לראות כי מתוך ארבעת הנציגים של נתניה, שניים מהם מחזיקים באחוזי הדיוק הנמוכים ברשימה.

דרוש שיפור:

מרבית הנתונים הסטטיסטים של שתי הקבוצות מרשימים העונה. למרות זאת, ישנם מספר פרמטרים זהים אצל שתיהן אשר טעונים שיפור. פרמטרים בו הן מעמידות אחוזי הצלחה נמוכים אפילו מהממוצע העונתי בליגה. פרמטרים שבמידה וישפרו הן יוכלו לחלום בגדול.

מאבקים (% ניצחונות) דריבלים ותיקולים (% הצלחה)

מאת : שון שמילוביץ

הועלה ב : 9/1/2018

בטוח יעניין אותך גם

לקראת הקלאסיקו: המגמות של מכבי חיפה ומכבי ת"א
מדוע הירוקים סופגים הכי הרבה ממתפרצות, מהי ההשפעה הבולטת ביותר של קרויף ומה גרם לקאיו וקיארטנסון לשוב לחיים. וגם, מסקנות מהמפגש הקודם בין השתיים
הבדלים בגישה: על השוני בין הפועל ב"ש להפועל חיפה
וגם, איך שתי הקבוצות מתפקדות במאני טיים, ממי וממה האלופה צריכה להיזהר והאם נמצא היורש של מאור מליקסון? לקראת המשחק
הגנה נגד התקפה: הפועל חיפה נגד בית"ר ירושלים בקרב צמרת לוהט
לקראת המשחק - הסוד ההגנתי של האדומים, הנשק הקטלני של הצהובים ומיהם שחקני המפתח. כשההגנה והההתקפה הטובות ביותר נפגשות
דומיננטית אך לא דורסנית
מה מכבי ת"א צריכה לשפר כדי להפוך מדומיננטית לדורסנית, מיהו שחקן המפתח שלה והאם סכנין זנחה את שיטת המשחק שאפיינה אותה תחת אבוקסיס? וגם, ראש בראש בין קשרי העתיד של הכדורגל הישראלי
ציפינו ליותר: הפועל ב"ש מחכה למכבי חיפה ומאור בוזגלו
לקראת המשחק: היכן מתבטא הפער המנטלי בין שתי הקבוצות, מדוע ההפסד של ב"ש במחזור הקודם הזכיר את פתיחת העונה שלה, ומהו הכלי שחסר למכבי חיפה בשנתיים האחרונות. וגם, השוואה סטטיסטית בין המנוע של האלופה לרועי קהת והמספרים המביכים מאחורי הקאמבק של מאור בוזגלו
לקראת מחזור #15
ההשפעה המיידית של אלי דסה על סגנון המשחק של הצהובים, אחוז הדיוק שצונח במסירות ההתקפיות של בית"ר ובאיזו דרך מכבי נתניה הכי אוהבת לכבוש. כל המספרים לקראת המחזור הקרוב בליגת העל