הוצאה לפועל: דור מיכה vs מאור מליקסון

דור מיכה מדייק באחוזים גבוהים יותר במסירות המפתח, במסירות לתוך הרחבה ובהגבהות. אז איך מאור מליקסון מעורב בהרבה יותר שערים ממנו? צפו בהשוואה בין האסים של שתי הגדולות

מלך הבישולים של הליגה בעונה החולפת (12), דור מיכה, ידע כבר במהלך הקיץ האחרון שהוא בדרך לעשות הסבת תפקיד. עומר אצילי וניק בלקמן הובאו היישר על המשבצת שתפס בשנים האחרונות, ממנה הניב עשרות בישולים ומאות מסירות מפתח.

את עונת המשחקים של 2017/18 החל מיכה כאשר הוא נע בין עמדת הקיצוני ימני המוכרת, לבין עמדת הקשר המרכזי החדשה, במערך של 4-3-3. אז עוד מכבי ת"א השתעשעה לה במשחקי גביע הטוטו של טרום העונה ובמשחקי המוקדמות של הליגה האירופית מול יריבות נוחות ונחותות ממנה.

למרות זאת, הצהובים היו רחוקים מלהרשים. התבוסה מול בית"ר ירושלים במחזור הליגה הראשון וצמד המשחקים נגד אלטאך האוסטרית בשלב הפלייאוף של הליגה האירופית, גרמו לג'ורדי קרויף להבין שהוא צריך לשנות משהו. את משחק הליגה הבא שלהם מול עירוני ק"ש, הצהובים כבר פתחו במערך של 3-4-3. מיכה הוסט לעמדת הקשר הימני, זכה לחופש פעולה, רשם בישול ומכבי ת"א שבה לנצח. למרות זאת, כבר במשחק הבא, קרויף חזר למערך הישן והמוכר ומיכה שוב הוסט לשלישיית הקישור.

לאחר מכן, מיכה נפצע והחמיץ שמונה משחקים בכל המסגרות. הוא חזר למגרשים בעיצומו של המשבר הגדול שחוו הצהובים, ואז הגיעה התפנית. קרויף הבין פעם נוספת שאין מנוס מלשנות את סגנון המשחק והמערך של קבוצתו, והפעם עם ראייה עתידית.

זה התחיל במשחק החוץ נגד ויאריאל הספרדית, כאשר הצהובים פתחו לראשונה העונה במערך של 3-5-2 ומיכה הוסט לעמדת המגן הימני שהייתה יחסית זרה לו. מיכה רשם בישול ענק, מכבי ת"א השיגה ניצחון ראשון ושער ראשון בשלב הבתים של עונת 2017/18 ושבה לזירה המקומית עם מסקנות ואנרגיות מחודשות.

המאמן ההולנדי-קטאלני למד מטעות העבר והבין שמערך מנצח לא מחליפים כל כך מהר. הצהובים המשיכו את המומנטום מהניצחון על הספרדים ויצאו לריצה של תשעה משחקים ללא הפסד בכל המסגרות, מתוכם ניצחו בשמונה.

ומיכה מה איתו? הוא הפך / חזר להיות האס של הקבוצה, כאשר הוא משמש פעם אחת כשחקן כנף בצד ימין ופעם אחת כשחקן כנף בצד שמאל. בכל אופן, מיכה זוכה לחופש מוחלט במערך החדש של קבוצתו, לא משנה באילו משתי העמדות הוא משחק. מיכה עושה הרבה תנועה למרכז המגרש, מנהל את המשחק של הצהובים ומצליח להביא לידי ביטוי את האיכויות הגבוהות שלו.

מיכה הוא בעצם המוציא לפועל של מכבי ת"א. הוא מוביל את הליגה במסירות מפתח מדויקות בממוצע ל- 90 דקות ומכניס הכי הרבה כדורים לרחבה מבין חבריו לקבוצה.

למרות זאת, עד כה העונה יש למיכה רק 3 בישולים ו-0 שערים במסגרת הליגה. אלו מספרים לא מספיק טובים, בעיקר אם משווים אותם לאלו של המוציא לפועל בשורות האלופה, מאור מליקסון.

כמו מיכה, גם הקפטן הבאר שבעי זוכה לחופש מוחלט ממאמנו והוא אוהב לנוע מכיוון האגף הימני לאזור האמצע. על פי הסטטיסטיקה העונתית שלהם עד כה, אפשר לראות שמאור מליקסון עושה יותר פעולות התקפיות מאשר דור מיכה בממוצע למשחק. הוא מאיים יותר על השער, מחלק יותר מסירות מפתח, מכניס יותר כדורים לתוך הרחבה ומבצע יותר דריבלים (הוא גם מאבד יותר כדורים). מנגד, אפשר לראות כי מיכה עושה את רוב הפעולות הללו באחוזי דיוק והצלחה גבוהים משל מליקסון. מעניין.   

בשורה התחתונה, מליקסון מעורב עד כה ב- 8 שערי ליגה שכבשה קבוצתו העונה (3 שערים ו- 5 בישולים), לעומת מיכה שמעורב רק בשלושה (3 בישולים).

העובדה שמליקסון כבש יותר שערים מאשר מיכה כלל לא מפתיעה אותנו ובטח שגם לא אתכם. הקיצוני ימני של הפועל ב"ש משחק בעמדה התקפית בהרבה מזאת של מגן / קשר מכבי ת"א, כאשר גם יכולת הבעיטה שלו גבוהה בהרבה מזאת של יריבו מהצד הצהוב.

הדו קרב בין דור מיכה למאור מליקסון, הוא בעצם על תואר המוסר הטוב ביותר בליגה. אם תרצו, על תואר השחקן היצירתי ביותר, זאת עם ראיית המשחק המשובחת ביותר.

 

למליקסון 2 בישולים יותר ממיכה העונה במסגרת הליגה. גם אם בוחנים את הנתונים בצורה של "ממוצע למשחק" (כי מליקסון שיחק 300 דקות יותר ממיכה), שחקן האלופה מוביל בפרמטר זה. מליקסון מבשל כל 304 דקות, ואילו מיכה כל 408.

האם זו ההוכחה לכך שמליקסון מוסר טוב יותר ממיכה? הרי בסופו של דבר, שחקנה של מכבי ת"א מדייק באחוזים גבוהים יותר במסירות, במסירות המפתח, במסירות לתוך הרחבה ובהגבהות. הסיבה לכך שמליקסון מחזיק במספר בישולים גבוה יותר משל מיכה היא בגלל השחקנים שנמצאים לידו. שאר חבריו להתקפה של מליקסון, איכותיים ומוכשרים מאלו של מיכה.

מיכה ומליקסון הם המוציאים לפועל בכל אחת מן הקבוצות, אך הם אינם אלו שיכריעו את משחק העונה #2. הם רק יוכלו לעזור לחבריהם בכך. את תואר "המוסר הטוב ביותר בליגה", בחרנו שלא לחלק בשלב זה. אולי למשחק העונה הבא נגיע עם עובדות מוצקות יותר והפרשים גדולים יותר. 

מאת : שון שמילוביץ

הועלה ב : 2/2/2018

בטוח יעניין אותך גם

התעורר בזמן
הוא מוצא את הרשת כל 4.25 איומים בממוצע, מצליח ב- 75% מניסיונות הדריבל ומנצח ב- 50% ממאבקי הגובה. האם הוא שובר השוויון של הפועל באר שבע במאבק האליפות?
זה לא הגיל, זה התרגיל
מבין כל שחקני ליגת העל שרשמו מעל ל- 150 דקות משחק העונה, יוסי בניון מחזיק בממוצע הדקות הנמוך ביותר לכיבוש שער
המספרים הגרועים בקריירה
בפן ההתקפי, גל אלברמן כמעט לא מאיים על השער ומחלק מסירות מפתח. הגנתית, הוא מתקל באחוזי הצלחה נמוכים, מפסיד ב- 45% מהמאבקים ומחלץ מעט מאוד כדורים. צפו בנתונים של הקשר האחורי
עונה הבאה בצהוב-כחול?
שון גולדברג, אחד מהמצטיינים של בית"ר ירושלים נגד הפועל ב"ש (תיקל ב- 100% הצלחה וניצח ב- 70% מהמאבקים) , מחזיק עד כה העונה בנתונים סטטיסטיים מרשימים. צפו בפרופיל המלא של השחקן שמושאל ממכבי ת"א
GUESS WHO
מבין חמשת הקשרים שבחרנו להשוות (ריקן, באטוקיו, פרץ, גולסה ורודריגז), הוא זה ששיחק הכי הרבה דקות עד כה העונה. כאשר בחנו לעומק את הנתונים הסטטיסטים של כל החמישה, גילינו כי הוא זה שתורם הכי פחות בממוצע למשחק. יודעים במי מדובר?
עוגן הגנתי
כאשר הוא על המגרש (1329 דקות), בית"ר סופגת שער כל 83 דקות בממוצע. כשהוא לא (771 דקות), זה קורה לה כל 59 דקות. בנוסף, מבין שחקני ההגנה של הקבוצה הוא מחזיק בנתונים הסטטיסטים המרשימים ביותר. הוא מחלץ הכי הרבה כדורים בממוצע למשחק ורושם את אחוז הניצחונות הגבוה ביותר במאבקים. יש לנו תחושה שאתם דווקא תופתעו לגלות מיהו השחקן