הגנה נגד התקפה: הפועל חיפה נגד בית"ר ירושלים בקרב צמרת לוהט

לקראת המשחק - הסוד ההגנתי של האדומים, הנשק הקטלני של הצהובים ומיהם שחקני המפתח. כשההגנה והההתקפה הטובות ביותר נפגשות

הפועל חיפה (2) vs בית"ר ירושלים (3)

נסוגים:

הפועל חיפה היא קבוצת ההגנה הטובה בליגה העונה. עד כה, ספגה החבורה העיקשת של ניר קלינגר את מספר שערי החובה הנמוך ביותר (11). הנתון המדהים של האדומים הוא שרק שלושה שערים מתוך ה- 11 שספגה, נרשמו במהלך הדקות 45 עד 90. לשם השוואה, הפועל ב"ש ספגה שמונה שערים בטווח זה, כאשר למעט קבוצתו של קלינגר, היא מחזיקה במספר הספיגות הקטן ביותר. בנוסף, הפועל חיפה היא הקבוצה היחידה בליגה שטרם ספגה במהלך רבע השעה האחרונה של המשחק. 

אז מהו הסוד ההגנתי של האדומים מהכרמל? על פי הסטטיסטיקה העונתית שלהם אפשר להבין שמדובר בהגנה נסוגה.

הפועל חיפה מחלצת 58 כדורים בממוצע למשחק, כאשר רק שמונה חילוצים נרשמים במחצית המגרש של היריבה. היא מחלצת את הכדור במרחק ממוצע של  77.6 מטרים משער היריבה. רק לארבע קבוצות מרחק ממוצע גבוה מזה של האדומים (אשקלון, סכנין, עכו ובני יהודה). ממוצע החילוץ העונתי בליגה עומד על 76.4 מטרים משער היריבה. במילים פשוטות, הפועל חיפה מעדיפה לחכות מאחור, מאשר לנסות וללחוץ גבוה. הפועל ב"ש היא הקבוצה שמחלצת את הכדור הכי קרוב לשער היריבה העונה (73.8 מטרים).

נתון נוסף אשר מעיד על הגנה נסוגה הוא המרחק הממוצע ממנו הפועל חיפה ספגה את שעריה עד כה. האדומים מחזיקים במרחק הקטן ביותר בליגה (4.2 מטרים), כאשר הממוצע העונתי של שאר הקבוצות עומד על  8.8 מטרים בממוצע לספיגה.

בינגו הגנתי:

בעונה שעברה, משחק ההגנה של הפועל חיפה היה איום ונורא. הקבוצה ספגה 46 שערים, כאשר רק עירוני ק"ש ספגה כמות גדולה יותר (48). בקיץ האחרון, הונחתו בקבוצה ארבעה זרים חדשים (שניים מהם שחקני הגנה ואחד שוער), כאשר כל הזרים שהיו בעונה לפני כן שוחררו.

אפשר כבר לסמן את השוער ארנסטס סיטקוס והבלם, גבריאל תמאש, כעמודי הטווח של הקבוצה, כבינגו גדול שכמותו לא זכור שנים במועדון האדום.

השוער הליטאי בן ה- 32, ספג עד כה העונה תשעה שערים במסגרת ליגת העל ב- 1336 דקות משחק סה"כ. ממוצע של ספיגת שער כל 148 דקות (הממוצע הגבוה ביותר בליגה). בנוסף, סיטקוס עצר 84% מהבעיטות שנבעטו נגדו (רק לרן קדוש, השוער השני של הפועל חיפה, אחוז עצירות גבוה יותר), כאשר מבין כל השוערים ששיחקו העונה, רק גיא חיימוב מסר באחוז דיוק גבוה יותר ממנו (86%).

מלבד השקט, הביטחון והניסיון העצום שתורם הבלם בן 34, גבריאל תמאש מעמיד העונה גם שורה סטטיסטית מרשימה. הרומני מנצח ב- 72% מהמאבקים שלו וב- 70% ממאבקי הגובה, הוא מחלץ שמונה כדורים בממוצע ל- 90 דקות ומתקל 3.5 פעמים במשחק ב- 68% הצלחה. בנוסף, תמאש טרם החמיץ משחק ליגה או ספג כרטיס אדום.

לשם השוואה, ז'אן סילבן באבין, בלמה הזר של מכבי ת"א מחזיק בנתונים הבאים: 63% ניצחון במאבקים ו- 65% במאבקי הגובה, 7.9 חילוצים ל- 90 דקות ו- 2.5 תיקולים במשחק ב- 65% הצלחה.

והערב, מצפה להגנה הטובה בליגה, מפגש לוהט עם קבוצת ההתקפה הטובה ביותר. זו שעושה שער מחצי מצב, זו שכל כדור נייח שלה הוא כמו בעיטת עונשין מ- 11 מטרים.

נשק קטלני:

בית"ר ירושלים כבשה העונה כבר 38 שערי זכות! ממוצע של 2.37 שערים במשחק (הממוצע הגדול ביותר). הירושלמים גם נותרו היחידים שהצליחו למצוא את הרשת בכל אחד ממשחקי הליגה שלהם עד כה. למרות זאת, בית"ר מדורגת רק חמישית במספר שערי השדה שכבשה (20). מבולבלים? גם אנחנו.

אז אתם בטח שואלים את עצמכם כיצד השיגו הצהובים-שחורים 18 שערים נוספים? התשובה היא מצבים נייחים (ועוד אחד עצמי).

17 שערי זכות של בית"ר הגיעו בדרך הזו. מספר חסר תקדים לכל הדעות. שישה מקרנות, ארבעה מבעיטות חופשיות, ארבעה מבעיטות חופשיות ישירות ועוד שלושה מפנדלים. לשם השוואה, בני יהודה ומכבי נתניה, כבשו כל אחת שבעה שערים במצבים נייחים והן מדורגת במקום השני והשלישי בליגה בפרמטר זה.

אומנם בית"ר ירושלים היא לא הקבוצה שמאיימת על השער הכי הרבה פעמים בממוצע למשחק (12.3), אך היא זו שמדייקת באחוזים הגבוהים ביותר למסגרת (44%). הירושלמים גם מחזיקים ביחס האיומים לשערים הטוב ביותר עד כה (שער כל שש בעיטות).  בנוסף, המרחק הממוצע ממנו כבשו הירושלמים את שעריהם העונה הוא הגדול בליגה (12.8 מטרים). זוכרים את הנתון על ההגנה של הפועל חיפה?

כמה נתונים נוספים על ההתקפה של בית"ר: קבוצתו של בני בן זקן כבשה עד כה העונה הכי הרבה שערים מתוך הרחבה (22) והכי הרבה שערים בנגיחות (8). רק מכבי ת"א כבשה יותר פעמים ממנה מחוץ לרחבה (7).

יש עוד מספר פעולות התקפיות שבית"ר עושה העונה בצורה טובה:

1. מסירות מפתח. למרות שהיא אינה חולת שליטה ולא דוגלת במשחק מסירות, בית"ר עדיין מחלקת מספר נכבד של מסירות מפתח בממוצע למשחק (15). הירושלמים מדייקים ב- 54% מהניסיונות שלהם, כאשר רק מכבי ת"א מחלקת יותר מסירות מפתח מדויקות ממנה בממוצע למשחק.

2. דריבלים. בית"ר היא המכדררת מספר אחד בליגה שלנו. הירושלמים מבצעים הכי הרבה דריבלים בממוצע למשחק (32), כאשר רק להפועל ב"ש אחוזי הצלחה גבוהים משלהם (59% לעומת 58%).

3. מאבקים התקפיים. הצהובים- שחורים מחזיקים באחוז הניצחונות הגובה בליגה במאבקים התקפיים (49%). אם נחלק את המגרש לארבעה חלקים, נגלה כי הירושלמים מנצחים הכי הרבה מאבקים העונה ברבע השלישי והרביעי שנמצאים בחצי המגרש של היריבה.

השחקן שתרומתו ההתקפית הכי מפתיעה העונה בבית"ר העונה קלאודמיר פריירה. אם בכל העונה שעברה הקשר האחורי היה מעורב בשלושה שערים בלבד (שער ושני בישולים), העונה הסיפור שונה לגמרי.

עד כה, רק שני שחקנים בליגה מעורבים ביותר שערים שכבשה קבוצתם מאשר מהברזילאי הוותיק (דיא סבע ואלון תורג'מן). פריירה כבש העונה כבר שישה שערים והוסיף עוד ארבעה בישולים. הוא ועידן ורד מעורבים במספר השערים הגדול ביותר אצל בית"ר (כל אחד עשרה שערים).

בסיבוב הקודם, המפגש בין השתיים הסתיים בתיקו 3 דרמטי (אחד המשחקים הטובים שנראו במחוזותינו העונה). האם הפעם, ההגנה הטובה בליגה תצליח למנוע מההתקפה הטובה ביותר לכבוש בפעם הראשונה? או שמא בית"ר ופריירה ימשיכו להפיץ גם על חשבונם של הזרים הנפלאים באדום.

מאת : שון שמילוביץ

הועלה ב : 8/1/2018

בטוח יעניין אותך גם

התעורר בזמן
הוא מוצא את הרשת כל 4.25 איומים בממוצע, מצליח ב- 75% מניסיונות הדריבל ומנצח ב- 50% ממאבקי הגובה. האם הוא שובר השוויון של הפועל באר שבע במאבק האליפות?
זה לא הגיל, זה התרגיל
מבין כל שחקני ליגת העל שרשמו מעל ל- 150 דקות משחק העונה, יוסי בניון מחזיק בממוצע הדקות הנמוך ביותר לכיבוש שער
המספרים הגרועים בקריירה
בפן ההתקפי, גל אלברמן כמעט לא מאיים על השער ומחלק מסירות מפתח. הגנתית, הוא מתקל באחוזי הצלחה נמוכים, מפסיד ב- 45% מהמאבקים ומחלץ מעט מאוד כדורים. צפו בנתונים של הקשר האחורי
עונה הבאה בצהוב-כחול?
שון גולדברג, אחד מהמצטיינים של בית"ר ירושלים נגד הפועל ב"ש (תיקל ב- 100% הצלחה וניצח ב- 70% מהמאבקים) , מחזיק עד כה העונה בנתונים סטטיסטיים מרשימים. צפו בפרופיל המלא של השחקן שמושאל ממכבי ת"א
GUESS WHO
מבין חמשת הקשרים שבחרנו להשוות (ריקן, באטוקיו, פרץ, גולסה ורודריגז), הוא זה ששיחק הכי הרבה דקות עד כה העונה. כאשר בחנו לעומק את הנתונים הסטטיסטים של כל החמישה, גילינו כי הוא זה שתורם הכי פחות בממוצע למשחק. יודעים במי מדובר?
עוגן הגנתי
כאשר הוא על המגרש (1329 דקות), בית"ר סופגת שער כל 83 דקות בממוצע. כשהוא לא (771 דקות), זה קורה לה כל 59 דקות. בנוסף, מבין שחקני ההגנה של הקבוצה הוא מחזיק בנתונים הסטטיסטים המרשימים ביותר. הוא מחלץ הכי הרבה כדורים בממוצע למשחק ורושם את אחוז הניצחונות הגבוה ביותר במאבקים. יש לנו תחושה שאתם דווקא תופתעו לגלות מיהו השחקן