הבלם (הישראלי) הטוב בארץ (כיום): טיבי וטאהא בקרב ראש בראש

איתן טיבי הוא הבלם הבכיר יותר מבין השניים, אבל האם גם המספרים שלו על כר הדשא מוכיחים זאת? והאם בכלל מגיעות ללואי טאהא נקודות זכות בעונה שכזו? כל הנתונים והתשובות בפנים. משחק עונה #2

איתן טיבי (גיל 30) vs לואי טאהא (גיל 28)

על הנייר, בלמה של מכבי תל אביב, איתן טיבי, הוא הבכיר והמנוסה יותר מבין השניים. טיבי משתייך לסגל נבחרת ישראל ונחשב לאחד הבלמים הטובים והאיכותיים בארץ בשנים האחרונות. כאשר לואי טאהא הובא להפועל באר שבע בחורף 2015, אף אחד לא תיאר לעצמו ששלוש שנים לאחר מכן הוא יהפוך לבלם המוביל בשורות האלופה וזה שינהיג את חוליית ההגנה שלה במשחק העונה (גם אם זה קרה בגלל נסיבות כאלה ואחרות).  

טיבי הרים העונה את יכולת המשחק שלו ביחס לשתי העונות הקודמות והכי חשוב, הוא מצליח לשמור עד כה על יציבות, דבר שהיה חסר לו מאוד. מנגד, טאהא עושה העונה את קפיצת המדרגה הגדולה שלו והוא מגלה מנהיגות שמצופה מהבלם הבכיר בקבוצה. אף אחד לא יופתע אם השניים האלה ישתפו פעולה במדים הלאומיים במשחק הנבחרת הבא.

על פי הסטטיסטיקה העונתית שלהם עד כה, ניסינו להבין לאיזה בלם נתונים מוצלחים יותר ומיהו הבכיר מביניהם על כר הדשא:

איתן טיבי רשם עד כה העונה 15 משחקי ליגה, בהם שיחק 1423 דקות. לואי טאהא מנגד, שותף ב- 14 ורשם 152 דקות פחות מטיבי (1271). לשניהם אחוז דיוק גבוה במסירות, כאשר טיבי מוסר יותר פעמים בממוצע למשחק (55-65), אך טאהא מדייק באחוזים גבוהים ממנו (90%-93%).

כאשר רוצים לבחון את עמדת הבלם על פי נתונים סטטיסטיים, צריך קודם כל להתמקד בארבעה פרמטרים: מאבקי קרקע, מאבקי גובה, תיקולים וחילוצי כדור. כדי להסתכל על הנתונים בצורה נכונה, הפכנו אותם ל- "ממוצע ב- 90 דקות".

בואו נתחיל במאבקי קרקע. טאהא הוא זה שנכנס ליותר מאבקים כאלו מבין השניים בממוצע למשחק (9.5-8.2). למרות זאת, בלמה של מכבי תל אביב יוצא עם ידו על העליונה ב- 78% מהמקרים (6.4), לעומת בלמה של האלופה שמנצח רק ב- 68% מתוכם (6.4). ראוי לציין שטיבי הוא אחד הבלמים הבולטים בליגה בפרמטר זה.

מפת מאבקי הקרקע (סך הכול העונה)- איתן טיבי: 101/130 (78%) לואי טאהא: 91/134 (68%)

היתרון של טיבי על פני טאהא, רק הולך וגדל כאשר עוברים לקטגוריה האווירית. בעוד שטיבי נכנס ל- 3.7 מאבקי גובה ב- 90 דקות, טאהא עושה זאת 2.8 פעמים. כמו בפרמטר הקודם, גם הפעם טיבי רושם אחוז ניצחון גבוה יותר משל טאהא (68%-71%).

מפת מאבקי הגובה (סך הכול העונה)-  איתן טיבי: 41/58 (71%) לואי טאהא: 27/40 (68%)

הלאה. הגענו לפרמטר האהוב ביותר על הבלם הבאר שבעי, פרמטר התיקולים. לואי טאהא מחזיק בממוצע של שלושה תיקולים מוצלחים במשחק, שזה הממוצע הגדול ביותר עבור בלם בליגת העל העונה (טיבי עם 2.15). למרות זאת, חשוב שתדעו את הדבר הבא. טאהא אומנם רושם 3 תיקולים מוצלחים, אך הוא עושה זאת מתוך 4.4 ניסיונות בממוצע (68%). מנגד, הבלם התל אביבי רושם 81% הצלחה בפרמטר זה (2.7 תיקולים, מתוכם 2.15 מוצלחים). תחליטו לבד מה עדיף

מפת התיקולים (סך הכול העונה)- איתן טיבי:  34/42 (81%) לואי טאהא: 41/61 (68%)

גם קטגוריית חילוצי הכדור נוטה לכיוונו של בלם האלופה. בפרמטר זה אין במה להתעמק יותר מידי, אלא להסתכל על המספר כפי שהוא. בעוד שטאהא מחלץ 9.2 כדורים במשחק, טיבי עושה זאת 8.3 פעמים. למרות זאת, טיבי מחלץ פי שניים יותר כדורים העונה בחצי המגרש של היריבה.

מפת חילוצי כדור (סך הכול העונה)- איתן טיבי: 132 (21 בחצי המגרש של היריבה) לואי טאהא: 130 (10 בחצי המגרש של היריבה)

בזכות ארבעת האיורים שהצגנו, ניתן היה לראות כי טיבי מבצע את רוב הפעולות ההגנתיות שלו בשליש האמצעי של המגרש, לעומת טאהא, שמבצע אותן בשליש הראשון (ההגנתי). זה לא במקרה כמובן. טיבי משמש כסטופר (stopper) בהגנת מכבי תל אביב, כאשר המטרה שלו היא לסגור מיד את השחקן היריב, להפעיל עליו לחץ ולהשיג את הכדור במהרה. עם זאת, בגלל שהסטופר עוזב את העמדה האחורית שלו לעיתים קרובות, שיטה זו יכולה לגרום לחורים גדולים בהגנה.

מנגד, טאהא משמש כבלם כיסוי (cover) בהגנת הפועל באר שבע. בדיוק ההפך מטיבי. הבלם המכסה "מסמן" קודם את שחקני ההתקפה של היריבה, על מנת לצמצם אפשרויות מסירה. הוא לא מרבה לנטוש את העמדה האחורית שלו ובשל כך גם נכנס לפחות מאבקים בשליש המגרש האמצעי מהסטופר. לעיתים, שיטה זו נותנת ליריב יותר מידי זמן ומרחב מול ההגנה.

פרמטר נוסף שרלוונטי עבור עמדת הבלם הוא איבודי כדור. טיבי אומנם מאבד יותר כדורים מטאהא בממוצע למשחק (1.5-2), אך זה בגלל שהוא יותר מעורב בהנעת הכדור של קבוצתו (מוסר ומכדרר יותר). למרות זאת, רק 22% מהאיבודים של הבלם הצהוב נרשמו בחצי המגרש שלו, לעומת 43% של הבלם האדום. אלו הם גם נגזרות של תפקידי ה- stopper  וה- cover.  

מפת איבודי הכדור (סך הכול העונה)- איתן טיבי: 32 (7 בחצי המגרש של קבוצתו) טאהא: 21 (9 בחצי המגרש של קבוצתו)

לסיכום, אפשר לראות כי הנתונים הסטטיסטים של טיבי מעט יותר טובים ומרשימים מאלו של טאהא. טיבי מנצח באחוזי הצלחה גבוהים יותר במאבקי הקרקע והגובה ולמרות שהוא מתקל פחות פעמים, גם את הפרמטר הזה הוא מנצח באחוזי הצלחה.

לזכותו של טאהא ייאמר, כי למרות שמדובר בנתונים סטטיסטים אישיים, הם מושפעים לא מעט מהשחקנים שמשחקים שלצדך. במקרה הזה, דווקא לבלם האלופה מגיעות פה כמה נקודות זכות. גם הנתונים הסטטיסטים שלו מהעונה שעברה, נפגעו וירדו העונה בשל החסרונות של שיר צדק ומיגל ויטור.

אז טיבי הוא הבלם הבכיר מבין השניים גם על כר הדשא, אבל האם הוא ינצח גם את מבחן המנהיגות? את זה נגלה הערב...       

מאת : שון שמילוביץ

הועלה ב : 4/2/2018

בטוח יעניין אותך גם

התעורר בזמן
הוא מוצא את הרשת כל 4.25 איומים בממוצע, מצליח ב- 75% מניסיונות הדריבל ומנצח ב- 50% ממאבקי הגובה. האם הוא שובר השוויון של הפועל באר שבע במאבק האליפות?
זה לא הגיל, זה התרגיל
מבין כל שחקני ליגת העל שרשמו מעל ל- 150 דקות משחק העונה, יוסי בניון מחזיק בממוצע הדקות הנמוך ביותר לכיבוש שער
המספרים הגרועים בקריירה
בפן ההתקפי, גל אלברמן כמעט לא מאיים על השער ומחלק מסירות מפתח. הגנתית, הוא מתקל באחוזי הצלחה נמוכים, מפסיד ב- 45% מהמאבקים ומחלץ מעט מאוד כדורים. צפו בנתונים של הקשר האחורי
עונה הבאה בצהוב-כחול?
שון גולדברג, אחד מהמצטיינים של בית"ר ירושלים נגד הפועל ב"ש (תיקל ב- 100% הצלחה וניצח ב- 70% מהמאבקים) , מחזיק עד כה העונה בנתונים סטטיסטיים מרשימים. צפו בפרופיל המלא של השחקן שמושאל ממכבי ת"א
GUESS WHO
מבין חמשת הקשרים שבחרנו להשוות (ריקן, באטוקיו, פרץ, גולסה ורודריגז), הוא זה ששיחק הכי הרבה דקות עד כה העונה. כאשר בחנו לעומק את הנתונים הסטטיסטים של כל החמישה, גילינו כי הוא זה שתורם הכי פחות בממוצע למשחק. יודעים במי מדובר?
עוגן הגנתי
כאשר הוא על המגרש (1329 דקות), בית"ר סופגת שער כל 83 דקות בממוצע. כשהוא לא (771 דקות), זה קורה לה כל 59 דקות. בנוסף, מבין שחקני ההגנה של הקבוצה הוא מחזיק בנתונים הסטטיסטים המרשימים ביותר. הוא מחלץ הכי הרבה כדורים בממוצע למשחק ורושם את אחוז הניצחונות הגבוה ביותר במאבקים. יש לנו תחושה שאתם דווקא תופתעו לגלות מיהו השחקן

תגובות