הבדלים בגישה: על השוני בין הפועל ב"ש להפועל חיפה

וגם, איך שתי הקבוצות מתפקדות במאני טיים, ממי וממה האלופה צריכה להיזהר והאם נמצא היורש של מאור מליקסון? לקראת המשחק

הפועל באר שבע (2) נגד הפועל חיפה (3)

משברון?

לאחר שכבשה פעם אחת לפחות בכל אחד מ- 13 המחזורים הראשונים של העונה, הפועל ב"ש לא מצאה את הרשת בשניים מתוך ארבעת משחקי הליגה האחרונים שלה. לעומת זאת, באותם המשחקים שמרו האדומים על רשת נקייה שלוש פעמים. סך הכל, האלופה השיגה 7 נקודות מתוך ה- 12 האחרונות, כאשר מאזן השערים שלה עמד על שלושה שערי זכות ושער חובה בודד.  

קבוצות הגנה:

הפועל ב"ש והפועל חיפה הן קבוצות ההגנה הטובות ביותר העונה בליגת העל. עד כה, ספגו שחקניו של ברק בכר שער אחד יותר מאלו של ניר קלינגר (13-14). הפועל חיפה ספגה את מספר השערים הנמוך ביותר, הפועל ב"ש אחריה.

מאני טיים:

כאשר מדברים על שתי הקבוצות הללו, אי אפשר שלא להזכיר את הנתונים שלהן במהלך רבע השעה האחרונה של המשחק. בעוד שאחת מתעוררת לחיים, השנייה נועלת את השער.

11 מתוך 29 שערי הזכות שכבשה העונה הפועל ב"ש, נרשמו בין הדקות 75 עד 90 (הכי הרבה בליגה). 38% מסך שערי הקבוצה! מנגד, הפועל חיפה היא היחידה בליגה שטרם ספגה העונה בטווח הדקות הזה (בית"ר אחריה עם שלוש ספיגות).

האיום הגדול?

בצוותא עם הפועל עכו ורעננה, ספגה הפועל ב"ש את מספר השערים הגדול ביותר העונה מחוץ לרחבת ה- 16 שלה (5). 36% מסך הספיגות של האדומים עד כה. המרחק הממוצע ממנו באר שבע ספגה את שעריה הוא 9.3 מטרים (החמישי בגודלו). בהקשר הזה, האדומים יצטרכו לשים לב לעדן בן בסט (7 שערים העונה), סגן מלך השערים של הליגה מחוץ לרחבה (3), שאוהב לאיים על השער ממרחק.

בנוסף, האלופה תצטרך להימנע מאיבודי כדור מיותרים שיובילו להתקפות מעבר של היריבה. הפועל חיפה כבר הוכיחה העונה כמה היא קטלנית בהתקפות מסוג זה. 43% משערי השדה של הקבוצה הובקעו במתפרצות (9 מתוך 21). מנגד, 45% משערי השדה שספגה הפועל ב"ש נרשמו בהתקפות מעבר (5 מתוך 11).  

הבדלים בגישה:

אחוז השערים הגבוה שכבשה הפועל חיפה בהתקפות מעבר הוא כלל לא מקרי. זוהי בעצם שיטת המשחק של ניר קלינגר. קבוצתו מחזיקה בכדור רק 47% מהזמן בממוצע למשחק (רק לארבע קבוצות אחוז החזקה נמוך יותר), כאשר מתוך 89 ההתקפות שהיא בונה במשחק, 20 מתוכן הן מתפרצות (22.4%). בנוסף, האדומים מחיפה מחזיקים בכדור 109 פעמים בממוצע ל- 90 דקות, במשך 13.6 שניות להחזקה. 

מנגד, קבוצתו של ברק בכר דומיננטית הרבה יותר. האדומים מבירת הנגב מחזיקים העונה בכדור 63% מהזמן (האחוז הגבוה בליגה), כאשר מתוך 99 ההתקפות שלהם במשחק, רק 14 הן מתפרצות (14.1%). הכי מעט בליגה. הממוצע להחזקה של הפועל ב"ש עומד על 17.7 שניות. האלופה מתגאה באחוז ההצלחה הגבוה בליגה בכניסה עם הכדור לתוך הרחבה היריבה (18%). 

היורש של מליקסון?

האם חנן ממן (לא צפוי לשחק הערב) הוא המחליף / יורש של מאור מליקסון בהפועל ב"ש? הגיוני מאוד. שניהם משחקים לא פעם על משבצת דומה (הקיצוני ימני), שניהם ימניים ברגל ושניהם אוהבים לעשות תנועה לכיוון האמצע ולקבל שם את הכדור. בעזרת הנתונים העונתיים שלהם עד כה, החלטנו לערוך השוואה סטטיסטית בין השניים, ותנחשו מה? גם המספרים שלהם מזכירים אחד את השני-

*שניהם שותפו ב- 16 משחקים עד כה, כאשר ממן שיחק כמעט 200 דקות יותר (1233-1421)

*ממן כבש שני שערים יותר (2-4) ובישל גם פעם אחת יותר ממליקסון (4-5)

*ממן מאיים על השער כמעט פי שתיים יותר בממוצע למשחק (1.53-2.93) ב-41% דיוק למסגרת, לעומת 38% של מליקסון.

*מליקסון מוסר 23 מסירות יותר מאשר ממן במשחק (40-63), כאשר הוא מדייק ב- 79% מתוכן, לעומת 70% דיוק של ממן

*מליקסון חילק 78 מסירות מפתח ב- 48% דיוק (38), ממן מסר 68 ב- 41% דיוק (28).

*מליקסון ניצח ב- 41% מהמאבקים שלו עד כה, ממן ניצח 34% מהם

*מליקסון ביצע ארבעה דריבלים יותר מאשר ממן (64-68). למליקסון גם אחוזי הצלחה גבוהים יותר (36%-46%)

*ממן איבד 179 כדורים העונה (הכי הרבה בליגה), לעומת 116 איבודים של מליקסון

אגב, מבין 11 שערי השדה שספגה ב"ש, שמונה הגיעו דרך האגף הימני (האגף שבו משחק המגן השמאלי של הקבוצה).

יתרונות של אלופה:

קבוצתו של ברק בכר מחזיקה באחוזי ההצלחה הגבוהים ביותר בליגה בשני הפרמטרים הבאים: דריבלים (57%) ותיקולים (65%). אומנם מבחינה כמותית האלופה לא נמצאת בפסגה, אך איכות הביצועים שלה באה לידי ביטוי גם במספרים הסטטיסטים.

מבין 20 השחקנים שביצעו הכי הרבה דריבלים העונה, אנתוני וואקמה מחזיק באחוז ההצלחה השני בטיבו (63%). בן ביטון (73%) ודן איינבינדר (78%) הם המתקלים המרשימים ביותר מבין שחקני הקבוצה.  

ניצול מצבים:

ואם הפועל חיפה בכלל חושבת לצאת מהמפגש הערב בטוטו-טרנר עם נקודות, היא תהייה חייבת לשפר את אחוז הדיוק שלה למסגרת מהמחזור האחרון. נגד בית"ר ירושלים, האדומים מהכרמל הגיעו למצבי הבקעה טובים ורבים (16 איומים), אך רק חוסר דיוק מנע מהם להבקיע לרשת של בוריס קליימן (25% דיוק למסגרת). עד כה העונה, רשמו שחקניו של ניר קלינגר 12 איומים בממוצע למשחק מתוכם 35% אל המסגרת. 

מפת האיומים של הפועל חיפה מהמשחק נגד בית"ר: 

מאת : שון שמילוביץ

הועלה ב : 14/1/2018

בטוח יעניין אותך גם

התעורר בזמן
הוא מוצא את הרשת כל 4.25 איומים בממוצע, מצליח ב- 75% מניסיונות הדריבל ומנצח ב- 50% ממאבקי הגובה. האם הוא שובר השוויון של הפועל באר שבע במאבק האליפות?
זה לא הגיל, זה התרגיל
מבין כל שחקני ליגת העל שרשמו מעל ל- 150 דקות משחק העונה, יוסי בניון מחזיק בממוצע הדקות הנמוך ביותר לכיבוש שער
המספרים הגרועים בקריירה
בפן ההתקפי, גל אלברמן כמעט לא מאיים על השער ומחלק מסירות מפתח. הגנתית, הוא מתקל באחוזי הצלחה נמוכים, מפסיד ב- 45% מהמאבקים ומחלץ מעט מאוד כדורים. צפו בנתונים של הקשר האחורי
עונה הבאה בצהוב-כחול?
שון גולדברג, אחד מהמצטיינים של בית"ר ירושלים נגד הפועל ב"ש (תיקל ב- 100% הצלחה וניצח ב- 70% מהמאבקים) , מחזיק עד כה העונה בנתונים סטטיסטיים מרשימים. צפו בפרופיל המלא של השחקן שמושאל ממכבי ת"א
GUESS WHO
מבין חמשת הקשרים שבחרנו להשוות (ריקן, באטוקיו, פרץ, גולסה ורודריגז), הוא זה ששיחק הכי הרבה דקות עד כה העונה. כאשר בחנו לעומק את הנתונים הסטטיסטים של כל החמישה, גילינו כי הוא זה שתורם הכי פחות בממוצע למשחק. יודעים במי מדובר?
עוגן הגנתי
כאשר הוא על המגרש (1329 דקות), בית"ר סופגת שער כל 83 דקות בממוצע. כשהוא לא (771 דקות), זה קורה לה כל 59 דקות. בנוסף, מבין שחקני ההגנה של הקבוצה הוא מחזיק בנתונים הסטטיסטים המרשימים ביותר. הוא מחלץ הכי הרבה כדורים בממוצע למשחק ורושם את אחוז הניצחונות הגבוה ביותר במאבקים. יש לנו תחושה שאתם דווקא תופתעו לגלות מיהו השחקן

תגובות