דומיננטית אך לא דורסנית

מה מכבי ת"א צריכה לשפר כדי להפוך מדומיננטית לדורסנית, מיהו שחקן המפתח שלה והאם סכנין זנחה את שיטת המשחק שאפיינה אותה תחת אבוקסיס? וגם, ראש בראש בין קשרי העתיד של הכדורגל הישראלי

בני סכנין (8) vs מכבי תל אביב (4)

תפנית במחצית. בני סכנין ספגה עד כה 19 שערי חובה. 74% מתוכם נרשמו במהלך המחצית השנייה (14). מנגד, הצהובים כבשו כבר שישה שערים בין הדקות 45 עד 60, הכי הרבה בליגה.

שיטת הפיצוח. בשונה משנים קודמות, מכבי ת"א של העונה היא הקבוצה המסוכנת ביותר בליגה מחוץ לרחבת ה- 16 של היריבה. הצהובים כבשו שמונה שערים עד כה מטווח זה (הכי הרבה בליגה), כאשר בכל העונה שעברה היו להם חמישה כאלה. 

עד כמה מכבי ת"א מסוכנת מחוץ לרחבה? שמונת השערים שכבשה קבוצתו של ג'ורדי קרויף בצורה הזו, הובקעו על ידי ארבעה שחקנים שונים (ריקן, בלקמן, אצילי ועטר). כל אחד עם שני כיבושים.

נעלמה הזהות. בני סכנין של פליקס נעים היא קבוצה חסרת שיטה. אם אצל יוסי אבוקסיס ידענו שהאדומים משחקים בעיקר על התקפות מעבר עם דגשים על משחק הגנה נוקשה ומעובה, תחת נעים קשה לזהות שיטה. לדוגמה, בעונה שעברה סכנין החזיקה בכדור רק 44% מהזמן בממוצע למשחק, כאשר העונה הממוצע שלה עומד על 50% החזקה למשחק.  

בנוסף, סכנין של העונה הנוכחית היא אחת מקבוצת ההתקפה הגרועות בליגה, כאשר רק שתי קבוצות כבשו פחות ממנה ערב המחזור ה- 16 (13 שערי זכות). מתוך עשרת שערי השדה שכבשו האדומים עד כה, רק ארבעה נכבשו דרך התקפות מתפרצות (רק שתי קבוצות כבשו פחות ממנה בדרך זו).  

במשחק הליגה האחרון שלה, סכנין החזיקה בכדור 142 פעמים (הכי הרבה במחזור ה- 15) למשך 10.9 שניות בממוצע (57% החזקה). למרות זאת, האדומים איימו על השער שבע פעמים בלבד (29% דיוק למסגרת) ואיבדו את מספר הכדורים הגבוה ביותר במהלך המחזור (79). אחת הסיבות לכך הייתה אחוז ההצלחה הנמוך שהשיגו האדומים בכניסות עם הכדור לתוך הרחבה של היריבה (5%).     

נקודת אור. למזלה של סכנין, יש לה את אחד השחקנים הבולטים והאיכותיים בליגה, פיראס מוגרבי. הקיצוני ימני כבש עד כה שישה שערים ובישל עוד שלושה והוא מעורב ב- 69% משעריה של הקבוצה העונה. לצערה של סכנין, מוגרבי ייעדר מהמפגש מול הצהובים.

דומיננטית. באופן לא מפתיע, מכבי ת"א היא אחת מהקבוצות הדומיננטיות שיש בליגה. הצהובים מחזיקים בממוצע האיומים הגבוה ביותר למשחק (16.2), באחוז ההחזקה השני בליגה (60%) ובאחוז הדיוק הגבוה ביותר במסירות (86%). בנוסף, קבוצתו של קרויף בונה את מספר ההתקפות הגדול ביותר בממוצע ל- 90 דקות (99), כאשר 16% מתוכן מסתיימות עם איום לעבר השער (אחוז ההצלחה הגבוה ביותר).

מסודרת. מכבי ת"א מאבדת את הכדור הכי מעט פעמים העונה בממוצע למשחק (56). החלוץ האיסלנדי, וידאר קיארטנסון, איבד את מספר הכדורים הגדול ביותר עד כה בצד הצהוב (100). מנגד, רק הפועל רעננה מאבדת יותר כדורים מאשר בני סכנין בממוצע למשחק (67). פיראס מוגרבי הוא המאבד הבכיר בצד האדום והרביעי מבין שחקני ליגת העל (150).

אז מה בכל זאת מכבי ת"א צריכה לשפר כדי להפוך לקבוצה דורסנית העונה? את יחס האיומים לשערים שלה (שער כל עשרה איומים). איך עושים זאת? בועטים יותר למסגרת. הצהובים אומנם מייצרים מצבי הבקעה רבים, אך הם מוצאים את המסגרת רק ב- 35% מהמקרים.

לדוגמה, בית"ר ירושלים מאיימת על השער 11.9 פעמים בממוצע למשחק (4.3 פחות איומים ממכבי ת"א) ב- 44% דיוק למסגרת. בעקבות כך, יחס האיומים לשערים של הירושלמים הוא הטוב ביותר בליגה העונה (שער כל חמישה איומים). גם בני יהודה, הפועל חיפה, מכבי נתניה והפועל ב"ש, מחזיקות ביחס טוב יותר משל מכבי ת"א.

במשחק הליגה האחרון, הצהובים היו צריכים להביס את עירוני ק"ש. למכבי ת"א היו 16 איומים במהלך המשחק (הכי הרבה שהשיגה קבוצה במהלך המחזור), כאשר חמישה בלבד היו למסגרת (31% דיוק).

שחקן מפתח. דור מיכה הוא המסור הטוב ביותר שיש לצהובים. אפשר אפילו להגיד שמכבי ת"א תלויה בו. מתי שמיכה טוב, מכבי טובה ולהיפך. כאשר מסתכלים על הנתונים הסטטיסטים של הקשר בממוצע ל- 90 דקות, מגלים כי מיכה הוא השחקן שמחלק הכי הרבה מסירות מפתח מדויקות בליגה (3). בנוסף, מיכה הוא גם בין השחקנים שמכניסים הכי הרבה מסירות לתוך הרחבה של היריבה. 

ראש בראש. המאצ' אפ המעניין ביותר שיש למשחק המרכזי להציע הוא בין סגס תאמבי (23) לדור פרץ (22). שני הקשרים המוכשרים שיתפו פעולה במדי נבחרת הנוער ושניהם נחשבים לעתיד של הכדורגל הישראלי.

אומנם תאמבי משחק לרוב את הקשר המרכזי ואילו פרץ את האחורי, אך על פי ההשוואה הסטטיסטית שערכנו ביניהם לא היה אפשר להבין זאת. פרץ מאיים יותר על השער ומחלק יותר מסירות מפתח בממוצע למשחק, ואילו תאמבי מחלץ יותר כדורים ומתקל באחוזי הצלחה גבוהים יותר.

מאת : שון שמילוביץ

הועלה ב : 31/12/2017

בטוח יעניין אותך גם

לקראת הקלאסיקו: המגמות של מכבי חיפה ומכבי ת"א
מדוע הירוקים סופגים הכי הרבה ממתפרצות, מהי ההשפעה הבולטת ביותר של קרויף ומה גרם לקאיו וקיארטנסון לשוב לחיים. וגם, מסקנות מהמפגש הקודם בין השתיים
הבדלים בגישה: על השוני בין הפועל ב"ש להפועל חיפה
וגם, איך שתי הקבוצות מתפקדות במאני טיים, ממי וממה האלופה צריכה להיזהר והאם נמצא היורש של מאור מליקסון? לקראת המשחק
הקרב על האמצע: מכבי ת"א נגד מכבי נתניה
לקראת המשחק - בשונה משאר קבוצות הליגה, מכבי ת"א ונתניה הכי מסוכנות כאשר הן תוקפות דרך האמצע. בנוסף, סוג ההתקפה המועדף עליהן זהה, כמו גם הבעיות שלהן העונה. והאם יש למכבי ת"א מה ללמוד מנתניה בכל הקשור למשחק מסירות?
הגנה נגד התקפה: הפועל חיפה נגד בית"ר ירושלים בקרב צמרת לוהט
לקראת המשחק - הסוד ההגנתי של האדומים, הנשק הקטלני של הצהובים ומיהם שחקני המפתח. כשההגנה והההתקפה הטובות ביותר נפגשות
ציפינו ליותר: הפועל ב"ש מחכה למכבי חיפה ומאור בוזגלו
לקראת המשחק: היכן מתבטא הפער המנטלי בין שתי הקבוצות, מדוע ההפסד של ב"ש במחזור הקודם הזכיר את פתיחת העונה שלה, ומהו הכלי שחסר למכבי חיפה בשנתיים האחרונות. וגם, השוואה סטטיסטית בין המנוע של האלופה לרועי קהת והמספרים המביכים מאחורי הקאמבק של מאור בוזגלו
לקראת מחזור #15
ההשפעה המיידית של אלי דסה על סגנון המשחק של הצהובים, אחוז הדיוק שצונח במסירות ההתקפיות של בית"ר ובאיזו דרך מכבי נתניה הכי אוהבת לכבוש. כל המספרים לקראת המחזור הקרוב בליגת העל