בזכוכית מגדלת: דיא סבע, אנתוני וראן ומה מוצלח יותר בבית"ר

מה הפך את היהלום של היהלומים למלוטש וקטלני ומהו יחס האיומים לשערים של הסופר סאב הבית"רי. וגם, מדוע בית"ר ירושלים מוצלחת יותר ממכבי נתניה. לקראת המשחק המרכזי

ערן זהבי? דיא סבע!

קבלו את התופעה הגדולה ביותר העונה בליגת העל - דיא סבע. הקשר ההתקפי בן ה- 25, רושם את אחת העונות הגדולות של שחקן ישראלי בשנים האחרונות ומציג דומיננטיות שלא זכורה לנו מאז ימי ערן זהבי.

הנתונים הסטטיסטים של סבע מוכיחים זאת בצורה הטובה ביותר: ערב המחזור ה- 20, הוא דורג ראשון בטבלת הכובשים של הליגה (14), שני באיומים לעבר השער (63), שני בחלוקת מסירות מפתח (79), רביעי בהכנסת כדורים לתוך הרחבה (117) ושישי בביצוע דריבלים (118). תופעה כבר אמרנו?

שיטת המשחק של הקבוצה מעיר היהלומים, היא זו שהפכה את היהלום שלה למלוטש וקטלני. סבע משחק את הקשר ההתקפי במערך של 4-1-2-1-2, מה שמאפשר לו למצוא שטחים פנויים, באזורים מסוכנים. שני החלוצים שמשחקים לפניו זוכים למירב תשומת הלב של ההגנה, והתנועה הקטלנית של סבע ללא כדור, מאפשרת לו להסתנן לתוך רחבת ה- 16 של היריבה ולהגיע לעמדה מסוכנת כאשר הוא חופשי. דבר שקרה העונה לא פעם אחת.

 

סבע הכי מסוכן כאשר הוא מקבל את הכדור עם הפנים מול השער. יש לו בעיטה פנטסטית, יכולת כדרור נפלאה וראיית משחק קטלנית. אין ספק כי שיטת "היהלום" בה משתמשת נתניה, מאפשרת לכל התכונות הללו לבוא לידי ביטוי בצורה המקסימלית. לא במקרה המספרים של הקשר ההתקפי הם הטובים והמרשימים ביותר בליגה (כובש או מבשל כל 97 דקות בממוצע).

מתוך 25 שערי השדה שכבשה העונה מכבי נתניה, 15 הגיעו דרך השליש האמצעי של המגרש. 60% משערי הקבוצה! לשם השוואה, הממוצע העונתי של יתר קבוצות ליגת העל עומד על 4.8 שערים דרך השליש האמצעי, שזה 28% משעריהן. שאפו גדול גם לצמד המאמנים דראפיץ' את ברדה, שיודעים להוציא מחומר השחקנים שלהם את המיטב.

סופר סאב:

נעבור כעת לשחקן היעיל ביותר בליגה, אנתוני וראן. 15 איומים-> 9 למסגרת-> 5 שערים! זהו המאזן הפנטסטי של החלוץ צרפתי-יהודי במסגרת הליגה העונה. שער כל שלושה איומים! החלוץ מגיע לרגעי ההכרעה של העונה בכושר שיא מבחינתו, זאת לאחר שמצא את הרשת בארבעה מתוך חמשת המשחקים האחרונים של הקבוצה בכל המסגרות (5 שערים).  

וראן שותף עד כה ב- 16 משחקי ליגה (763 דקות סה"כ), מתוכם עלה כמחליף בתשעה. להוציא את השערים שכבש, השורה הסטטיסטית שלו היא לא מהמרשימות שנראו. הנתון הבולט ביותר בדף הסטטיסטיקה של וראן הוא מספר האיבודים בממוצע למשחק. לאבד 10.7 כדורים זה המון, בטח כאשר אתה מבצע "רק" 2 דריבלים ב- 90 דקות. לשם השוואה, איתי שכטר הוא גם שחקן שמאבד הרבה כדורים במשחק (9.9), אבל מנגד הוא רושם 5.6 ניסיונות כדרור.

וראן מסתמן כעת כאס של בית"ר ירושלים העונה, כבינגו נוסף של המנג'ר אלי טביב. הסופר סאב של הירושלמים מביא "קילריות" שנדמה וחסרה אצל שחקנים נוספים בחלק הקדמי של הקבוצה. וראן הוא לא השחקן הכי טכני או יצירתי במדים הצהובים-שחורים, אבל הוא הקטלני ביותר מביניהם. איזון מושלם.

עושה פחות, מצליחה יותר:

כאשר משווים בין הנתונים הסטטיסטים של שתי הקבוצות העונה, ישנה מגמה מאוד ברורה. נתניה עושה יותר, אבל בית"ר מוצלחת יותר. למשל, נתניה מאיימת על השער של היריבה 3 פעמים יותר מבית"ר בממוצע למשחק (12-15). מנגד, הירושלמים עושים זאת באחוז דיוק גבוה יותר למסגרת (42%-44%) וכבשו 12 שערי זכות יותר מהיריבה.

נמשיך? בעוד שנתניה מחזיקה בכדור 56% מהזמן בממוצע למשחק, בית"ר רושמת "רק" 52% החזקה. למרות זאת, שחקניו של בני בן זקן מצליחים להיכנס עם הכדור לתוך רחבת ה- 16 של היריבה באחוז גבוה יותר מאשר זה של נתניה.

דוגמא נוספת: שחקני מכבי נתניה מחלקים הכי הרבה מסירות מפתח בליגה העונה (18 בממוצע למשחק). הם מדייקים ב- 42% מהן (8). בית"ר אומנם מחלקת רק 14 מסירות כאלו, אבל עושה זאת ב- 52% דיוק (8). בנוסף, נתניה גם מכניסה חמישה כדורים יותר מבית"ר לתוך הרחבה, אך בסך הכול היא מדייקת פעם אחת פחות (11-12).

האם המגמה תימשך גם הערב? 

מאת : שון שמילוביץ

הועלה ב : 29/1/2018

בטוח יעניין אותך גם

כוכב נופל?
כל הסיבות לירידה במספר השערים והבישולים שמספק אנתוני וואקמה לקבוצתו העונה. התשובות בפנים
הבלם (הישראלי) הטוב בארץ (כיום): טיבי וטאהא בקרב ראש בראש
איתן טיבי הוא הבלם הבכיר יותר מבין השניים, אבל האם גם המספרים שלו על כר הדשא מוכיחים זאת? והאם בכלל מגיעות ללואי טאהא נקודות זכות בעונה שכזו? כל הנתונים והתשובות בפנים. משחק עונה #2
הוצאה לפועל: דור מיכה vs מאור מליקסון
דור מיכה מדייק באחוזים גבוהים יותר במסירות המפתח, במסירות לתוך הרחבה ובהגבהות. אז איך מאור מליקסון מעורב בהרבה יותר שערים ממנו? צפו בהשוואה בין האסים של שתי הגדולות
חולשה התקפית: המספרים של הפועל באר שבע לא משקרים
התלות בוואקמה, החיסרון של בוזגלו והרכש החדש. צפו בהשוואה הסטטיסטית בין הפועל באר שבע הנוכחית לזו של העונה החולפת שקבעה - האלופה נחלשה בכל פרמטר התקפי. כל הסיבות והעובדות בפנים
נקודת תורפה: על משחק ההגנה של בית"ר ירושלים
החלקים הבעייתיים במגרש, שיטת המשחק שגורמת להפקרות וההשוואה לעונה הקודמת. וגם, העוגן שחסר במרכז ההגנה והנתונים מאחורי העונה האדירה של הסמל הבית"רי
לקראת הקלאסיקו: המגמות של מכבי חיפה ומכבי ת"א
מדוע הירוקים סופגים הכי הרבה ממתפרצות, מהי ההשפעה הבולטת ביותר של קרויף ומה גרם לקאיו וקיארטנסון לשוב לחיים. וגם, מסקנות מהמפגש הקודם בין השתיים