בזכוכית מגדלת: דיא סבע, אנתוני וראן ומה מוצלח יותר בבית"ר

מה הפך את היהלום של היהלומים למלוטש וקטלני ומהו יחס האיומים לשערים של הסופר סאב הבית"רי. וגם, מדוע בית"ר ירושלים מוצלחת יותר ממכבי נתניה. לקראת המשחק המרכזי

ערן זהבי? דיא סבע!

קבלו את התופעה הגדולה ביותר העונה בליגת העל - דיא סבע. הקשר ההתקפי בן ה- 25, רושם את אחת העונות הגדולות של שחקן ישראלי בשנים האחרונות ומציג דומיננטיות שלא זכורה לנו מאז ימי ערן זהבי.

הנתונים הסטטיסטים של סבע מוכיחים זאת בצורה הטובה ביותר: ערב המחזור ה- 20, הוא דורג ראשון בטבלת הכובשים של הליגה (14), שני באיומים לעבר השער (63), שני בחלוקת מסירות מפתח (79), רביעי בהכנסת כדורים לתוך הרחבה (117) ושישי בביצוע דריבלים (118). תופעה כבר אמרנו?

שיטת המשחק של הקבוצה מעיר היהלומים, היא זו שהפכה את היהלום שלה למלוטש וקטלני. סבע משחק את הקשר ההתקפי במערך של 4-1-2-1-2, מה שמאפשר לו למצוא שטחים פנויים, באזורים מסוכנים. שני החלוצים שמשחקים לפניו זוכים למירב תשומת הלב של ההגנה, והתנועה הקטלנית של סבע ללא כדור, מאפשרת לו להסתנן לתוך רחבת ה- 16 של היריבה ולהגיע לעמדה מסוכנת כאשר הוא חופשי. דבר שקרה העונה לא פעם אחת.

 

סבע הכי מסוכן כאשר הוא מקבל את הכדור עם הפנים מול השער. יש לו בעיטה פנטסטית, יכולת כדרור נפלאה וראיית משחק קטלנית. אין ספק כי שיטת "היהלום" בה משתמשת נתניה, מאפשרת לכל התכונות הללו לבוא לידי ביטוי בצורה המקסימלית. לא במקרה המספרים של הקשר ההתקפי הם הטובים והמרשימים ביותר בליגה (כובש או מבשל כל 97 דקות בממוצע).

מתוך 25 שערי השדה שכבשה העונה מכבי נתניה, 15 הגיעו דרך השליש האמצעי של המגרש. 60% משערי הקבוצה! לשם השוואה, הממוצע העונתי של יתר קבוצות ליגת העל עומד על 4.8 שערים דרך השליש האמצעי, שזה 28% משעריהן. שאפו גדול גם לצמד המאמנים דראפיץ' את ברדה, שיודעים להוציא מחומר השחקנים שלהם את המיטב.

סופר סאב:

נעבור כעת לשחקן היעיל ביותר בליגה, אנתוני וראן. 15 איומים-> 9 למסגרת-> 5 שערים! זהו המאזן הפנטסטי של החלוץ צרפתי-יהודי במסגרת הליגה העונה. שער כל שלושה איומים! החלוץ מגיע לרגעי ההכרעה של העונה בכושר שיא מבחינתו, זאת לאחר שמצא את הרשת בארבעה מתוך חמשת המשחקים האחרונים של הקבוצה בכל המסגרות (5 שערים).  

וראן שותף עד כה ב- 16 משחקי ליגה (763 דקות סה"כ), מתוכם עלה כמחליף בתשעה. להוציא את השערים שכבש, השורה הסטטיסטית שלו היא לא מהמרשימות שנראו. הנתון הבולט ביותר בדף הסטטיסטיקה של וראן הוא מספר האיבודים בממוצע למשחק. לאבד 10.7 כדורים זה המון, בטח כאשר אתה מבצע "רק" 2 דריבלים ב- 90 דקות. לשם השוואה, איתי שכטר הוא גם שחקן שמאבד הרבה כדורים במשחק (9.9), אבל מנגד הוא רושם 5.6 ניסיונות כדרור.

וראן מסתמן כעת כאס של בית"ר ירושלים העונה, כבינגו נוסף של המנג'ר אלי טביב. הסופר סאב של הירושלמים מביא "קילריות" שנדמה וחסרה אצל שחקנים נוספים בחלק הקדמי של הקבוצה. וראן הוא לא השחקן הכי טכני או יצירתי במדים הצהובים-שחורים, אבל הוא הקטלני ביותר מביניהם. איזון מושלם.

עושה פחות, מצליחה יותר:

כאשר משווים בין הנתונים הסטטיסטים של שתי הקבוצות העונה, ישנה מגמה מאוד ברורה. נתניה עושה יותר, אבל בית"ר מוצלחת יותר. למשל, נתניה מאיימת על השער של היריבה 3 פעמים יותר מבית"ר בממוצע למשחק (12-15). מנגד, הירושלמים עושים זאת באחוז דיוק גבוה יותר למסגרת (42%-44%) וכבשו 12 שערי זכות יותר מהיריבה.

נמשיך? בעוד שנתניה מחזיקה בכדור 56% מהזמן בממוצע למשחק, בית"ר רושמת "רק" 52% החזקה. למרות זאת, שחקניו של בני בן זקן מצליחים להיכנס עם הכדור לתוך רחבת ה- 16 של היריבה באחוז גבוה יותר מאשר זה של נתניה.

דוגמא נוספת: שחקני מכבי נתניה מחלקים הכי הרבה מסירות מפתח בליגה העונה (18 בממוצע למשחק). הם מדייקים ב- 42% מהן (8). בית"ר אומנם מחלקת רק 14 מסירות כאלו, אבל עושה זאת ב- 52% דיוק (8). בנוסף, נתניה גם מכניסה חמישה כדורים יותר מבית"ר לתוך הרחבה, אך בסך הכול היא מדייקת פעם אחת פחות (11-12).

האם המגמה תימשך גם הערב? 

מאת : שון שמילוביץ

הועלה ב : 29/1/2018

בטוח יעניין אותך גם

התעורר בזמן
הוא מוצא את הרשת כל 4.25 איומים בממוצע, מצליח ב- 75% מניסיונות הדריבל ומנצח ב- 50% ממאבקי הגובה. האם הוא שובר השוויון של הפועל באר שבע במאבק האליפות?
זה לא הגיל, זה התרגיל
מבין כל שחקני ליגת העל שרשמו מעל ל- 150 דקות משחק העונה, יוסי בניון מחזיק בממוצע הדקות הנמוך ביותר לכיבוש שער
המספרים הגרועים בקריירה
בפן ההתקפי, גל אלברמן כמעט לא מאיים על השער ומחלק מסירות מפתח. הגנתית, הוא מתקל באחוזי הצלחה נמוכים, מפסיד ב- 45% מהמאבקים ומחלץ מעט מאוד כדורים. צפו בנתונים של הקשר האחורי
עונה הבאה בצהוב-כחול?
שון גולדברג, אחד מהמצטיינים של בית"ר ירושלים נגד הפועל ב"ש (תיקל ב- 100% הצלחה וניצח ב- 70% מהמאבקים) , מחזיק עד כה העונה בנתונים סטטיסטיים מרשימים. צפו בפרופיל המלא של השחקן שמושאל ממכבי ת"א
GUESS WHO
מבין חמשת הקשרים שבחרנו להשוות (ריקן, באטוקיו, פרץ, גולסה ורודריגז), הוא זה ששיחק הכי הרבה דקות עד כה העונה. כאשר בחנו לעומק את הנתונים הסטטיסטים של כל החמישה, גילינו כי הוא זה שתורם הכי פחות בממוצע למשחק. יודעים במי מדובר?
עוגן הגנתי
כאשר הוא על המגרש (1329 דקות), בית"ר סופגת שער כל 83 דקות בממוצע. כשהוא לא (771 דקות), זה קורה לה כל 59 דקות. בנוסף, מבין שחקני ההגנה של הקבוצה הוא מחזיק בנתונים הסטטיסטים המרשימים ביותר. הוא מחלץ הכי הרבה כדורים בממוצע למשחק ורושם את אחוז הניצחונות הגבוה ביותר במאבקים. יש לנו תחושה שאתם דווקא תופתעו לגלות מיהו השחקן