איך הפך דריס מרטנס מנער דחוי לסופרסטאר עולמי

סיפורו האישי של הבלגי בן ה- 29 יכול לעורר השראה אצל רבים מאתנו. אמנם בימים אלו נחשב מרטנס לאחד החלוצים החמים והמבוקשים ביבשת, אך בתחילת דרכו בכדורגל המקצועני התמודד מרטנס נמוך הקומה (169 ס"מ) עם מספר אכזבות וקשיים לא נעימים.

ההתחלה-

דריס מרטנס נולד ב- 6 במאי 1987, בעיר לוובן שבבלגיה. את תחילת דרכו עשה מרטנס במועדון הכדורגל המקומי של עירו, סטאד לוובן.  מרטנס "זכה" לתשומת הלב לראשונה בשנת 1998, כאשר הראשון להבחין בו היה לא אחר מסקאוט של אנדרלכט, מועדון הפאר הבלגי. לבסוף, העניינים הבשילו עד לכדי מעבר יוקרתי של מרטנס, למחלקת הנוער של אנדרלכט.

פרידה כואבת-

לאחר 5 שנים במחלקת הנוער של אנדרלכט, קיבל מרטנס את ההודעה הקשה- שחרור מהמועדון עקב החלטת המאמנים, שקבעו כי מרטנס "קצר" מידי ואינו יהיה מסוגל להתמודד מבחינה פיזית ברמה מקצוענית.

שוב חוזר הניגון-

הסיבות שבגללן שוחרר מרטנס כנראה לא השפיעו על גנט הבלגית, שהחליטה לקלוט אל שורותיה את הנער בן ה- 16. מרטנס העביר כשנתיים במחלקת הנוער של הקבוצה, עד שהושאל בעונת 2005/6 לאנדראכט אלסט, מהליגה השלישית בבלגיה. גם יכולת נפלאה וזכייה בתואר "שחקן העונה" בליגה השלישית, לא גרמו לאנשי גנט להאמין במרטנס, שנשלח לעונת השאלה נוספת, הפעם באפולדורן מליגת המשנה בהולנד.

ארץ ההזדמנויות-

לאחר עונת השאלה החליטה אפולדורן להחתים את מרטנס כשהפך לשחקן חופשי. ההחלטה של ההולנדים השתלמה להם, ובשתי העונות הבאות הבלגי הקטן התחיל לחורר רשתות ולהחזיר לקבוצתו על האמונה שנתנה בו. 28 שערים ו- 13 בישולים ב- 73 הופעות, עזרו למרטנס לזכות בתואר "גולדן בוי" (השחקן המוכשר של הליגה השנייה), להפוך לקפטן הקבוצה בגיל 21 ולהיות יקיר האוהדים. בסוף עונת 2008/9 ולאחר 3 עונות באפולדורן, קיבל מרטנס את ההזדמנות הגדולה שלו כאשר נרכש תמורת חצי מיליון אירו על ידי אוטרכט, מהליגה הבכירה בהולנד.  

ההשתלבות של הבלגי באוטרכט הייתה מדהימה. מרטנס ששיחק בעונת הבכורה שלו בעמדת הקיצוני השמאלי המשיך להציג יכולת גבוהה שהייתה המשך ישיר לשנתיים שלפניי כן. בגיל צעיר וללא הכנה מוקדמת, פרץ מרטנס לתודעה של כל חובבי הכדורגל בהולנד. 6 שערים ו- 5 בישולים עזרו לו להגיע שני רק ללואיס סוארס, בקרב על תואר "שחקן העונה" בהולנד, ולזכות בתואר "שחקן העונה" של אוטרכט. מי שציפה או קיווה לנפילה של הבלגי בעונה שלאחר מכן טעה ובגדול. ההתקדמות המקצועית של מרטנס רק המשיכה ואת עונת 2010/11 סיים עם 10 שערים 17 בישולים ב-31 הופעות! מרטנס משך את תשומת ליבם של המועדונים הגדולים בהולנד והמעבר לאחד מהם היה בלתי נמנע.

בקיץ 2011, הייתה זאת פ.ס.וו איינדהובן שהצליחה לשים את ידה על הכישרון הבלגי תמורת 8.5 מיליון אירו. היכולת האדירה של מרטנס תפסה גם את עיניו של מאמן הנבחרת הבלגית, ולראשונה בחייו ולאחר שלא היה חלק מהנבחרות הצעירות, זומן מרטנס לסגל הנבחרת הבוגרת של מדינתו.  

כוכב הולנדי-

הבלגי הגיע לפ.ס.וו כשהציפיות ממנו היו בשמיים. דמי העברה ששולמו עליו, הזימון לנבחרת בלגיה והיכולת שהרגיל את ההולנדים לקבל ממנו, הפכו אותו לאחד מהסופרסטארים של הליגה. ומה עם מרטנס אתם שואלים? הוא המשיך בשלו. הקיצוני שמאלי רשם את עונת השיא שלו בפן האישי ועם 21 שערים ו- 15 בישולים ב- 33 הופעות הפך לכוכב של הקבוצה. בעונה שלאחר מכן המשיך הבלגי להציג יכולת פנטסטית ועליונות על פני הליגה, ונדמה היה כי מרטנס נולד לגדולות ושהליגה ההולנדית תשמש עבורו כמקפצה לליגה של הגדולים. את עונת 2012/13 הוא סיים עם 16 שערים ו- 17 בישולים ב- 29 משחקים, שלא הותירו צל של ספק לגבי מעבר שלו לאחת מהליגות הבכירות ביבשת.

היורש של מארדונה?

בקיץ 2013 הגיע הבלגי לדרום איטליה. רבים הרימו גבה שדווח כי דמי העברה ששולמו עבורו לפ.ס.וו היו "רק" כ- 10 מיליון אירו. הציפיות היו גבוהות וההשוואות למראדונה כבר החלו לצוץ. כמו בליגה ההולנדית גם באיטלקית ההתאקלמות של מרטנס הייתה חלקה. הוא שותף ב- 33 משחקי ליגה בהם רשם 11 שערים ו- 8 בישולים. בליגת האלופות רשם מרטנס 6 הופעות, כולן בשלב הבתים של המפעל ממנו הנאפוליטנים לא הצליחו להעפיל. בסוף אותה עונה הצליחו מרטנס וחבריו לזכות עבור נאפולי בתואר שני ב- 22 שנה, כאשר גברו בגמר הגביע האיטלקי על פיורנטינה. עונות 2014/15 ו- 2015/16 היו פחות מרשימות ונוצצות עבור הבלגי שאיבד את מקומו בהרכב הפותח ללורנצו אינסינייה . בסך הכל בשתי העונות האלו רשם מרטנס 11 שערים ו- 14 בישולים ב- 64 הופעות ליגה, שברובן שימש כמחליף.

בקיץ האחרון היה מרטנס חלק מסגל נבחרתו ליורו, אותו הוא סיים ללא שער או בישול לאחר ששותף ב- 5 משחקים. נבחרתו אגב, הודחה בשלב רבע הגמר לאחר הפסד מפתיע לנבחרת ווילס.

הסבת תפקיד-

עונת 2016/17 לא העירה תחילה פנים לבלגי, כאשר מעמדו בקבוצה הלך ופחת. ב- 8 משחקי הליגה הראשונים של העונה רשם הבלגי 281 דקות, בהן הספיק לכבוש פעמיים. פציעתו לתקופה ארוכה של החלוץ הפותח ארקאדיוס מיליק, השאירה את נאפולי ללא חלוץ טבעי בסגל שלה. בנאפולי לא ידעו כיצד יצליחו להתגבר על החלל שהשאיר הפולני ומאמנם מאוריציו סארי ניסה למצוא פתרונות בעזרת דרכים יצירתיות. שני הפסדים רצופים גרמו לסארי להבין שמאנולו גיאביאדיני לא יוכל לספק את הסחורה, ואז הגיע תורו של הבלגי להיכנס לנעליו של מיליק. המשחקים הראשונים של מרטנס בתפקיד לא הפיגו את החששות והיה נדמה שנאפולי בדרך לעונה קשה. ואז, הגיעה המחזור ה- 16 ואיתו גם נקודת המפנה של מרטנס ונאפולי בעונה. שלושער ענק של הבלגי הוליכו את נאפולי לניצחון חוץ 0-5 בקליארי ומשם כל השאר היסטוריה. הבלגי לא מפסיק לחורר רשתות ונדמה שכל חייו שיחק בעמדת החלוץ. כבר במשחק שלאחר מכן כבש החלוץ רביעייה! הפעם לרשת של ג'ו הארט וטורינו.

החלמתו המהירה מהצפוי של החלוץ הפולני העלתה טעיות לגבי המשך דרכו של מרטנס בהרכב הפותח, אך הבלגי נמוך הקומה הפך לשחקן החשוב ביותר של הנאפוליטנים. הסטטיסטיקה של מרטנס היא יוצאת דופן כמו גם סיפורו האישי. הנער הדחוי שלא קיבל הזדמנויות עקב מבנה גופו הפך לכוכב עולמי ולאחד השחקנים המבוקשים אצל המועדונים הגדולים ביבשת. מרטנס הוא ההוכחה שעם עבודה קשה ואמונה בעצמך השמיים הם הגבול.

הסטטיסטיקה של דריס מרטנס- עונת 2016/17, ליגה איטלקית.

משחקים- 27
דקות- 1898
שערים- 20
בישולים- 7
בעיטות*- 4.73
בעיטות למסגרת- 50.5%
דריבלים*-4.25
דריבלים מוצלחים- 55%
מסירות מפתח*- 1.43

*- ממוצע ל- 90 דקות.

מאת : שון שמילוביץ

הועלה ב : 22/3/2017

בטוח יעניין אותך גם

תגובות